Tardigrad Hayvanı: Uzayda Bile Yaşayabilen Bu Dünyadan Değilmişcesine Güçlü Deniz Ayısı

tardigrad-1

Dünya üzerinde diğer tüm bilinen yaşam formlarının hayatta kalamayacağı kadar ağır şartlardan kurtulmayı başaran ve yaşam süresi tam olarak kestirilemeyen bir hayvanla aynı ortamı paylaşıyor olabilirsiniz. Bu hayvanın adı Tardigrad. Tardigradlar dağ tepelerindeki göllerden, okyanuslara, nehirlere kadar birçok su birikitinsinde bulunabiliyor. Diğer adları ise su ayısı. Bu isim ayıya benzeyen yürüyüş şekillerinden dolayı onlara verilmiş. Neyse ki, boyut olarak gerçek ayıların yanına bile yaklaşamıyorlar. Yaklaşık olarak bit büyüklüğündeler. Bu hayvanları özel kılan şey ise akıl almaz dayanıklılıkları.

tardigradlar-hayati

Geçmiş yıllarda neredeyse 120 yıllık olduğu düşünülen bir tardigrad fosili bulan araştırmacılar onu bilim müzesinde sergilemeyi düşünürler. Üzerine biraz su damlattıktan sonra, fosil olduğu düşünülen tardigrad mucizevi bir şekilde canlanır. Bunun üzerine tardigradların pekte normal canlılar olmadığı anlaşılır ve tardigradlar üzerinde deneyler çoğalır.

tardigrades

Tardigradlar -190 derece soğuğa ve sıcağa dayanabiliyor. Atmosfer basıncının 300 kat fazlası karşısında dahi ayakta durabiliyor. Radyasyon ise ona işlemiyor! Yapılan en ekstrem deneylerde -272 derecelik helyum içerisinde hayatta kalmış, -192 derece soğukta 20 ay bekletilmesine rağmen ölmemiş. Haftalar boyunca eter, alkol ve diğer birçok zararlı kimyasallarla 90 derecede kaynatılmasına rağmen yine de ölmemiş. Kısacası tardigradlara bilim adına birçok fenalık yapılmış ancak tardigradlar hepsine göğüs germeyi bilmiş. Ancak tüm bunların yanında öyle garip bir özelliği daha var ki insanı tekrar dumura uğratmayı başarıyor; Tardigradlar kendilerini kapatıp tekrar başlatabiliyor…

tardigradlar-min

Yani yaşam koşullarının kendisine göre ideal olmadığını anladığı ortamda tüm vücut fonksiyonlarını dondurarak kendini bekleme moduna alıyor. Zaten hiçbir şekilde zarar verilemediği için oldukça dayanıklı olduklarından, bu bekleme moduyla birlikte yaşam süreleri teknik olarak bilinemiyor. Yani eğer bir tardigrad isterse, teknik olarak Dünya yok olana kadar hayatta kalabilir veya uzaya gönderildiğinde yeni bir yaşam alanı bulana kadar binlerce yıl sürecek bir uzay yolculuğu yapabilir…

tardigradelar

Tardigradların ağız kısımları pipet benzeri bir vakumu andırır. Beslenmelerini bu pipet benzeri ağızlarını bitkilere yapıştırarak, bitkilerin özsuyunu içmek suretiyle gerçekleştirirler. Çok sık beslenmelerine gerek yoktur. Uzun süreler besinsiz hayatta kalabilirler. Son yıllarda bilim insanları tardigradların uzun yaşamanın sırrına giden anahtarlardan biri olabileceğini de düşünüyor ve bu doğrultuda araştırmalar yapıyorlar. Yakın çekim resimleri incelendiğinde, sanki bu dünyadan değilmiş ve astronot kıyafeti giymiş gibi duran bu küçük canlının bu denli dayanıklı ve gizemli olabileceğini kim bilebilirdi ki?

Yorumlar