Tarihte Kalmış ve Günümüzde Yaşayan 10 Efsanevi Narsist

adolf-hitler

Tanıdığınız, narsist olduğundan şüphelendiğiniz birçok medya insanı olmuştur. Size geçmiş ve yaşadığımız zamandan narsist kişiliğini ele veren ve tanınmış birkaç insandan oluşan bir liste derledik.

Bulunduğunuz alanın zirvesinde olmak istiyorsanız kendinize olan güveninizin yüksek olması ve yapabileceğinize olan inancınızın da yüksek olması gerekir.

Fakat kendinize olan güveniniz narsistliğe dönüştüğünde bu size ve çevrenizdekilere büyük zararlar verebilir. Kendini sevmek, kendine güvenmek kavramları ile narsistlik arasında çok ince bir çizgi vardır.

İşte geçmişte yaşamış, şuan hala yaşamakta olan 10 ünlü narsist.

1. Büyük İskender

buyuk-iskender

Büyük İskender bir narsistte bulunan bütün karakteristik özellikleri kendinde barındıran bir kişidir. Kocaman bir orduyu sadece tek bir neden uğruna toplayabilmiştir. Amacı kendi kişisel hırslarını gerçekleştirmekti. Yalnızca kendi fethini gerçekleştirmek için, ordusuyla birlikte sonsuz savaşlar vermiştir. Kendi görkemli gücüne çok güvenmiş, kan akıtmaktan hiç kaçınmamış bir kişi olarak anlatılıyor. Bu onun birçok zafer elde ettiğini yadsımıyor.

2. Napolyon Bonapart

napolyon-bonapart

“Napolyon kompleksi”  olarak bilinen “boy kompleksi” teriminin Napolyon Bonapart’ın öz güven eksikliğini saklamak için agresif davranışlar sergilediğinden dolayı ortaya çıktığını biliyor muydunuz?

Napolyon Bonapart tarihte, aşağılık kompleksine sahip olan bir kişilik olarak tanımlanıyor. Onu tanıyan herkes onun bir zalim olduğunu düşünürmüş. Napolyon ise kendini çok özel bir deha olarak görürmüş. Buna bakılırsa kendisi narsist insanlar listesinin en başında yer alsa yeridir diyebiliriz.

3. Adolf Hitler

adolf-hitler

20. yüzyılın şüphesiz en zalim lideri Adolf Hitler’di. Milyonlarca masum insanın ölümüne neden olan Hitler, birçok büyük savaşın da öncüsü olmuştur.

Tarihte görebileceğimiz sadece kendini düşünen en büyük narsistlerden biri de çok anlatmaya gerek duymadan Hitler’dir diyoruz.

4. Madonna

madonna

Madonna, ilgi odağı olmayı çok sevdiğini inkar etmeyen ve bu yönüyle kendini çok iyi tanıyan narsistlerden biri. Hatta onun konserlerinde ve günlük hayatında giydiği kıyafetler de, kendisinin ne kadar dikkat çekici olmayı sevdiğini kanıtlıyor. Ayrıca Madonna, narsistik kişilik bozukluğuna sahip olmasının başarısına ve sahnedeki spotların altında daha iyi görünmesine katkı sağladığını itiraf ediyor.

5. Miley Cyrus

Steven Taylor for iHeartRadio - iHeartRadio Music Festival 2017

Miley Cyrus bütün dünya tarafından dikkat çekici, “tuhaf” davranışları ve kostümleriyle tanındı. Başta küçük yaştaki çocuklar tarafından sevilse de, popüleritesini yeteneğinin yanında tuhaf davranışları sayesinde elde etti desek yanlış olmaz. Miley Cyrus da narsistik kişilik bozukluğu belirtileri gösteren ünlülerden.

6. Kim Kardashian

kim-kardashian

Kim Kardashian’ın narsist bir kişiliğe sahip olduğuna şaşıracak kimse yoktur sanırım. Kendisi seks kasetinin ortaya çıkmasıyla tanındı. Magazin sitelerinde neredeyse her gün adından söz ettirmeyi başarıyor. Hatta seks kasetinin kendisi tarafından sadece popüler olmak uğruna yayınladığı söyleniyor. Kendisine ait “selfie”lerden oluşan “Selfish” adında bir kitabı bile var. Kendisi dünyadaki en başarılı narsist olabilir. Zira adı asla magazin gündeminden düşmüyor ve takipçi sayısı bir hayli fazla.

7. Kanye West

kanye-west

Kanye West narsistik kişilik bozukluğa sahip olduğunu bizzat kendisini “Mesih”, kurtarıcı olarak adlandırmasıyla kanıtlıyor. Hatta bir konserinde dinleyenlerinin onu alkışlamasını istemiş, alkışlamayan birini fırçalamak için o tarafa doğru yöneldiğinde o kişinin tekerlekli sandalyede oturduğunu fark etmişti. Buna rağmen özür dileme gereği duymayan Kanye West ileri derecede narsistik kişilik bozukluğuna sahip.

8. Donald Trump

donald-trump

Donald Trump narsistik kişilik bozukluğunun tipik özelliklerinin hepsini barındırıyor. Kendisinin ismi otellerinde, yapılarında ve tüm ticaret dünyasında büyük harflerle yazılmış bir durumda. Eleştirilmekten hiç hoşlanmayan Trump, narsist bir kişilik sergiliyor. Kendisine çok dikkat etmesiyle ve görünümüne çok önem vermesiyle tanınıyor.

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar