Tek Taraflı ve Bencil Bir İllişkiniz Olduğunu Gösteren 8 Madde

filoji-bencil

Çevrenizde ilişkisi olan insanları gözlemlediğinizde, içlerinden sadece şanslı olanların dengeli ve düzeyli bir ilişki kurabildiklerini düşünüyorsunuzdur. Bu konuda, sizce şansı pek de yaver gitmeyen bir kesim vardır ki bunlar çoğunlukla, İlişkilerini yakından gözlemleyebildiğiniz yakınlarınızdan oluşur ve siz de onların aslında tek taraflı, bencil bir ilişki içinde olduklarına şahit oluyorsunuzdur. Bir ilişkinin, iflah olmaz bir dengesizliğe sürüklenmesi, ancak bir tarafın bencil davranışları sonucu meydana gelebilir. Hayatta bazı anlarda ve şartlarda, birtakım şeyler uğruna insanların bencilce davranışlar sergilediği olur. Ancak bu, kişide sürekliliği olan bir davranış haline gelmişse, gereğinin yapılmasının zamanı gelmiştir artık.

Yalnızca tek tarafın kararları ve istekleri ile süren bencil bir ilişkiniz mi var? Siz değerlendirin;

1.Partneriniz, kendinizi değersiz hissetmenize sebep oluyordurunhappy woman ile ilgili görsel sonucu

Partneriniz, sizin bir birey olduğunuza aldırış etmeden, sizi küçümseyip, azarlıyor mu? Unutmayın; bencil biri asla sizin ihtiyaçlarınızı ve en basit haklarınızı dahi dikkate almayacaktır. Tam da bu yüzden, maruz kaldığınız onca kabalığın sizinle hiçbir ilgisi yok. Çünkü ona bakılırsa, dünya kendi etraflarında dönüyordur. O, ilişkiniz süresince tek ilgi odağı olmayı ve daime hizmet ve ilgi görmek isteyecektir. Hele ki kariyerinizde veya herhangi bir konuda partnerinizden daha çok başarı elde etmişseniz, bu durumla başa çıkamayacak, diğer bir değişle; tahammül edemeyecektir.

2. Partneriniz sizden olağanüstü beklentileri vardır

İlgili resim

Partnerinizin sizin için yaptığı nezaketli bir davranışı, hoş bir sürprizi aklınıza getirin ve bunun üzerine sizden bir karşılık bekleyip beklemediğini düşünmeye çalışın. Çünkü, bencil insanlar çıkarlarına hizmet etmedikçe böyle davranışlardan kaçınırlar. Partneriniz gerçekten bencil biriyse, sizin için yapmış olduğu her şeyi hatırlayacak ve karşılığında sizden çok daha büyüklerini ve hatta olağanüstü sürprizler bekleyecektir.

3. Partneriniz kendi isteklerine öncelik veriyordur

İlgili resim

Bencil biri için yaptığı her ne olursa olsun, birlikte olduğu kişinin yaptıklarından daha önemlidir. Öyledir ki, kendisine ve ihtiyaçlarına her daim öncelik tanıyarak doğru olanı yaptığını sanır. Eğer partneriniz, sizin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi gözetmiyorsa ve yalnızca kendi ihtiyaçlarını umursuyorsa, bu size ihanet ettiği anlamına gelir. Bu davranışa maruz kalmak, sizi zihinsel olarak yoracak ve çileden çıkaracaktır.

4. Partneriniz ipleri eline almıştır

relationship control man ile ilgili görsel sonucu

Partneriniz, sizden daima birtakım şeyler bekliyor, ancak kendisi bunları yapmayı red mi ediyor? Partneriniz, sizi kontrol etmeyi ve üzerinizde hakimiyet kurmayı bir davranış biçimi olarak benimsiyor denebilir. Unutmayın, partnerinizin sizin hayatınızı nasıl yaşayacağınızı belirleme hakkı yoktur- sizin aldığınız kararları takdir etmesi gerektiği ise aslında olması gerekendir. Ancak tabii bencil biriyle birlikteyseniz, bu durumu böyle algılayamayacaktır. Siz de defalarca, bu yaptığının adaletli olmadığını anlatmak zorunda kalabilirsiniz.

5. Partneriniz sizinle bir rekabet içindedir

jealous partner ile ilgili görsel sonucu

Bencil birini fark etmenizi sağlayabilecek diğer bariz davranış da, güvensizliği ve rekabet tutkusudur. Partneriniz herhangi bir konuda sizden daha iyi olduğunu sürekli kanıtlamaya çalışıyor ve bununla birlikte, sizin zekanızı hafife alıp sizi yermeye çabalıyorsa, en açık tabirle; kendine güvenmiyordur. Hele ki onun belki de hayatı boyunca sahip olamayacağı türden bir şeye sahipseniz ve partnerinizin sizi bundan dolayı çekemediğini düşünüyorsanız, rekabetçilik ve aşağılık kompleksiyle karşı karşıya kalmanız daha muhtemeldir. Bazı şeylere haset etmek, öz güven eksikliğiyle doğru orantılıdır ve bu da rekabetçiliği, aynı zamanda bencil davranışları artırır.

6. Partneriniz, sizin fikir ve görüşlerinizi gözardı ediyordur

selfcentered partner ile ilgili görsel sonucu

Partneriniz, herhangi bir konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi dikkate almıyor ve hatta sizin fikrinizi dahi sormuyorsa, gayet açık bir şekilde; buna layık olmadığınızı düşünüyordur. Yalnızca bencil biri partnerinin kendisiyle eşit haklara sahip olmadığını düşünerek muamele edebilir. Bencil bir partner için asla sizin fikirlerinizin önemi olmayacaktır. Çünkü varsa yoksa kendisidir onun için önemli olan…

7. Partneriniz, işini ve kariyerini sizden daha çok önemsiyordur

işkolik eş ile ilgili görsel sonucu

Onu, sürekli işinin ne kadar zor olduğundan yakınırken bulabilirsiniz. Siz kendi işinizden ve uğraşlarınızdan bahsettiğinizde ise onları küçümseyip, çok kolay olduğunu söyleyecektir. Sizin işlerinizin nasıl gittiğini sormayacak, sorunlarınızdan bahsettiğinizde sizi duymazdan gelecektir. Bencil biri için kendi işine öncelik veriyor olması gayet normaldir. Ancak siz aynı şeyi yapacak olursanız sinirden delirebilirler. Üstüne üstlük, alevli bir tartışma içine girdiğinizde sizin bencilce davrandığınızı söylemesi kaçınılmazdır.

8. Partneriniz için özür dilemek çok zordur

İlgili resim

Yaptıklarından dolayı üzüntüden harap bile olsanız, bencil biri özür dilemeyecektir. Çünkü kendi zihninde bu davranışlarını haklı çıkaracak kusursuz gerekçeleri vardır. Suç tamamen onun olsa da, tüm olanların sizin hatanız olduğunu düşünecek hatta; sizin onun duygularını incittiğinize inanmaya başlayacaktır.

 

self love ile ilgili görsel sonucu

Benmerkezcilik veya bencillik öyle bir davranış biçimidir ki kişide empati ve merhamet kabiliyetini yok eder. Eğer bencil biriyle birlikteyseniz, onların sorunlarından kendi problemlerinize bir dakikalığına bile olsa vakit ayıramazsınız. Bu da demek oluyor ki, aslında yaşadığınız bu sağlıksız ilişki tamamen tek bir tarafa hizmet eden, tek bir tarafın haksız bir fayda sağladığı türden bir ilişki. Tek tarafa hizmet eden bu ilişkiler asla bir yere varmaz çünkü sağlıklı bir ilişkide iki tarafın da çabası gerekir. Dünya üzerinde kimsenin her anlamda mükemmel olan bir ilişkisi yoktur. Ancak, olabilecek en iyisi için; sevgi, nezaket, güven ve saygı gerekir. Kendinize duyduğunuz değer ve sevgi, size hiçbir anlamda fayda sağlamayan bir ilişki içinde sıkışıp kaldığınızda devreye girmelidir.  Unutmayın; siz kendinizi severseniz tüm zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar