Tokalaşma Şekillerinin Altında Yatan Gizli Mesajlar: 7 Farklı Tokalaşma Çeşidi ve Anlamları

donalp-trump-tokalasma

Tokalaşma veya diğer adıyla, el sıkışma beden dilinin en önemli ve etkili yöntemidir. Yaşadığımız dünyada insanları tanıyabilmek için, iyi/kötü niyetlerini ve bizlere karşı olan tutumlarındaki samimiyet ve mesafeyi bilmek isteriz.

Uzmanlar, kişilerin tokalaşma tarzlarından kişisel özelliklerinin açığa çıkabileceğini öne sürüyor. El sıkışma tarzını kavrayarak, karşı tarafın bizler için neler düşündüğünü, bize karşı nasıl bir duygu beslediğini anlamak mümkün. Ancak, bunun için biraz da olsa beden dilinden anlamak gerekir.

Bundan böyle insanlarla tokalaşırken daha dikkatli olacağınızdan eminiz!

1. Terli ve Gergin Eller

Ä°lgili resim

Kaygı bozukluğu, sinir kontrolünü sağlamakta zorluk çekme veya duygu durum bozukluğu yaşıyorsanız, ellerinizin terlemesi mümkündür. Özellikle sizi heyecanlandıracak ve nabzınızın yükselmesine sebep olacak durum veya kişilerle karşı karşıya geliyorsanız, elleriniz terleyebilir.

Hassas veya utangaç insanların tokalaşırken, ellerini gerdiğini ve çok mesafeli bir el sıkışma tarzları olduğunu dikkat etmişsinizdir. Biriyle tokalaşırken, karşı tarafın eli gergin ve terliyse, sizin yanınızda pek de rahat olmadığını belirtmemiz gerekir. Genel olarak da, bu kişiler öz güveni zedelenmiş ve ufak detaylara dahi takılabilen hassas insanlardır.

Ellerin Eşit Tokalaşması

harsh handshake ile ilgili görsel sonucu

Karşı taraf elinizi güvenle kavrayıp, rahatsız etmeyecek şekilde sıkıyorsa ve siz de aynı şekilde karşılık veriyorsanız, eşit tokalaşmış olursunuz. Bu tarz el sıkışmalarında karşılıklı duyguların geçişi sağlanır. Ellerin tokalaşmasıyla kişilerin birbirlerine verdiği mesaj, bu eşit sıkışmada gayet olumludur. Birbirinizle fikirlerin samimi olarak paylaşıldığı, örülmüş duvarların yer almadığı, hoş bir bağ kurduğunuzu söyleyebiliriz. Eşit tokalaşma, samimiyetin ve sevginin beden dili göstergesidir.

Can Yakacak Kadar Sıkı Tokalaşma

harsh handshake ile ilgili görsel sonucu

Bu tarz tokalaşma tarzı olan bir kimse, aşağılık kompleksli olan, tokalaştığı kişiye karşı üstünlük kurma amacı güden ve onun gücünü test etmeye çalışan biridir. Böyle insanlar güçlerini can yakarak gösterebileceklerini sanan, kişilik bakımından kaba insanlardır. Biri sizin elinizi rahatsız edecek kadar çok sıkıyorsa, üzerinizde baskı kurmaya çalışıyor veya sizi kendisi karşısında güçsüz hissettirmeye çalışıyordur.

Kraliyet Tokalaşması

Bazı insanlar nezaketleriyle ve kibar tutumlarıyla tanınır. Hatta öyle ki bu tavırları, beden dillerine de yansır. Siz bir kadınsanız ve bir erkek elinizi bu şekilde kavrayıp nazikçe öpüyorsa, nezaketli yapısıyla sizi etkilemeye çalışıyordur. Ayrıca, bu erkeğin diğer bir amacı da, sizi bir kraliyet mensubuymuşsunuz gibi özel hissettirmektir.

Ancak, siz bir erkekseniz ve bir kadın elini avuç içi aşağı bakacak şekilde böyle uzatıyorsa, kendisinin, sizden üstün olduğunu, hürmet veya saygı göstermeniz gereken bir insan olduğunu ifade etmeye çalışıyordur. Gerçek bir kraliçe veya prenses, elini bir erkeğe o tarzda şak diye uzatmaz! Erkek davet ederek avuç içi yukarı doğru bakacak şekilde nazikçe ellini uzattıktan sonra, kraliçe/prenses da elini lütfedebilir.

Ellerin Sarılması

Ä°lgili resim

Eller sarılır gibi tokalaşmak, tokalaşma yoluyla karşı tarafı rahat ve güvende hissettirmenin en profesyonel yöntemidir. Bu yöntemi, politikacıların sıkça kullandığını fark etmişsinizdir. Diplomatik ilişkilerde karşınıza çıkacak en popüler tokalaşma budur.

Bu tokalaşma tarzında, karşı taraf kolunuzu veya omzunu da kavrarcasına tutabilir yani bir eliyle sizin elinizle tokalaşırken diğer eliyle de sizin dirseğinizi veya omzunu tutar ve bu yöntemle, size yardımı dokunan bir büyüğünüz gibi bir etki bırakacaktır. Eğer karşınızdaki kişinin üstünlüğünü kabul etmiyorsanız, onun bu üstünlük gösterisine karşılık olarak sizin de onun tutuğu yerin daha yukarısından (karşınızdaki kişi, seizin dirseğinizden tuttuysa, siz de onun omzundan tutabilirsiniz) tutmanız, “üstünlüğünü kabul etmiyorum” mesajını vermeniz gerekir. Böylelikle karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmediğinizi belirtebilirsiniz.

Yengeç Tokalaşması

lobster claw handshake ile ilgili görsel sonucu

Bu tokalaşma tarzında, avuç içleri birbiriyle temasa geçmez. Yalnızca, parmak uçları ufak bir nesneyi kavrar gibi birbirine değer. Tokalaşma çeşitleri arasında en mesafelisi budur çünkü temas minimum düzeyde tutulur. Böyle el sıkışan kişiler, insanlarla köklü ilişkiler kurmaktan ziyade uzak ve mesafeli ilişkileri tercih ederler. Bazı durumlarda ise, bu insanların temizlik kaygılarından dolayı böyle mesafeli el sıkıştığı görülmüştür.

Yumruk Tokuşturma

bump hand ile ilgili görsel sonucu

Bu tam olarak bir el sıkışma çeşidi olmasa da, beden dilinin ellerle devreye girdiği bir yöntemdir. Yumruğunuzu tokuşturduğunuz biriyle aranızda resmiyet gerektirecek bir muhabbet söz konusu değildir. Böyle tokalaştığınız biri sizin yakın bir dostunuz veya çok iyi anlaştığınız bir insan olabilir. Böyle tokalaştığınız biri varsa hayatınızda, değerini bilin! Yumruğunuzu tokuşturup, “siz hepiniz biz ikimiz!” diyerek, karşılıklı olarak birbirinizi motive edip eğlenebilirsiniz.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar