Topa Kafayla Vurmak Yasaklanıyor!

İngiltere’de Topa Kafayla Vurma Yasağı

Topa Kafayla Vurma Yasağı

İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği, yapılan araştırmalar sonucu futboldaki kafa vuruşlarının beynin çeşitli bölgelerine verdiği zararlardan dolayı belirli bir yaşa kadar topa kafayla vurmanın yasaklanmasını talep etti.

 

futbolda-kafa-vurusu-hafizayi-olumsuz-etkiliyor-200458-5

 

İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği, altyapı kategorilerinde 10 yaşına kadarki çocukların topa kafayla vurmalarının yasaklanmasını talep etti. 1 Ocak 2016’dan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yaşından küçük çocukların hem antrenmanlarda hem de maçlarda topa kafayla vurmalarını yasaklanmıştı.

Yapılan araştırmalara göre, kafa vuruşları kısa süreli de olsa insan üzerinde hafıza kayıplarına yol açabiliyor. Özellikle topa daha fazla kafa vuran defans oyuncularının ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonlarıyla alakalı yaşadığı problemler de göz önüne alındığında, bu problemlerin kafa vuruşlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Bir defaya mahsus olan kafa vuruşları insan beynine herhangi bir zarar vermese de, daha sık yapılan kafa vuruşları hafif travmalara bağlı çeşitli hasarlar ortaya çıkarabiliyor.

Daha önce ülkemizde de, İzmir ekiplerinden Bostanlıspor’da sporcu sağlığını her şeyden önce tutmak amacıyla 15 yaşından küçük futbolcuların antrenmanlarda ve maçlarda topa kafayla vurmaları yasaklanmıştı. 

Yorumlar