Tüm Asi Ruhların Kendini Bulacağı Uyumsuz Yazar Jack Kerouac’tan 10 Derin Söz

jack-kerouac-sozleri-ve-resimleri

Komformist hayat tarzını yücelten ve rahatına düşkün Amerikan nesline tepki olarak ortaya çıkan Beat Kuşağı jenerasyonunun en önde gelen ismiydi Jack Kerouac. Hatta öyle ki “Beat Kuşağı” ismini bulan dahi oydu. Edebiyatta koyulan sınırları topyekün reddeden, klasik anlayışlara nazım ve ölçülere karşı, konuşulmayanı konuşan, sonuna kadar asi ve sorgulayan Beat Kuşağı’nın öncü yazarı olan Jack Kerouac’ın kendisinden başka esin kaynağına da ihtiyacı yoktu. Çünkü delilik ve dehanın sivri uçları arasında, ölümler, tutuklanmalar ve yolculuklar eşliğinde, git gellerle geçen ömrü onun yegane ilham kaynağı olmak için yeterliydi. İşte Jack Kerouac’ın sizler için seçtiğimiz 10 sözü;

1. Ben hayatım boyunca pranga mahkumiyetlerinden kaçan köksüz bir ağaç oldum. Ne durmayı ne de aynı yolu ileri geri kat etmeyi severim. Bana sorsanız gerçek yaşam hiç durmadan dosdoğru denize doğru gitmektir. Öyküler söylemek, öyküler dinlemek, öyküler yaşamak. Yıldızların arasına ağ örmeye çalışan bir örümcek çılgınlığında tek bir mumla dünyayı aydınlatmaya kalkanları severim.

jack-kerouac-resimleri

2. İnsan deliliğe doğru yol aldığını nasıl da açık seçik fark ediyor. Zihinde bir suskunluk oluyor, vücutta yeni bir şey olmuyor, idrar kasıklarınızda birikiyor ve kaburgalar büzüşüyor.

jack-kerouac-resim

3. Ben de çok özgür kaldım, çok dolaştım, çok açıldım. Zihnimin içine çöreklenmiş o eski dünyayı yerinden söküp attım. Galiba hep mutluluğu aradım ama mutluluğun yolu, mutluluğun harika, garip bir düş olduğunu anlamaktan geçiyor. Zaman ise tozun bile demirden olduğu katranlı bir çukur sadece…

jack-kerouac

4. Benim için yalnız çılgın insanlar önemlidir, yaşamak için çıldıranlar, konuşmak için çıldıranlar, kurtarılmak için çıldıranlar, aynı anda her şeyi birden arzulayanlar, hiç esnemeyen, beylik laflar etmeyen, yıldızların arasında örümcekler çizerek patlayan ve en ortalarındaki mavi ışığı görenlere, ‘vay canına!’ dedirten o muhteşem sarı patlayıcılar gibi yanan, yanan, yanan insanlar.

jack-kerouac-fotolari

5. Bir aylak doğuştan gururludur, toplumla hiçbir alıp veremediği yoktur, onun için önemli olan kendisi, diğer aylaklar, hatta belki de bir köpektir.

jack-kerouac-sozleri

6. Ben düşünmekten yoruldum, benim yerime de düşünür müsün? Benim yerime ilgilenir misin insanlarla, yalanla, ihanetle, yalnızlıkla? Geceleri birdenbire bastıran sağanak yağışlı korkuları alır mısın yamacımdan? Gündüz gözüyle sevemiyorum kimseyi. Yüreğimdeki bu düğümü çözebilir misin?

jack-kerouac-sozleri-1

7. Her şey çok güzel giderken, çok güzele odaklanıp, her şeyin gittiğini farkedemiyoruz bazen…

jack-kerouac-sozleri-3

8. Rahatsız bir yatakta özgürce uyumak, rahat bir yatakta tutsak olarak uyanmaktan daha iyidir.

jack-kerouac-resimleri-3

9. Bazı insanlar öylesine yoksullar ki, sahip oldukları tek şey “para”

jack-kerouac-sozleri-resimleri

10.Gerçek şu ki, benim sizlere kendi kafa karışıklığımdan başka önerebileceğim hiçbir şey yok…

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar