Ülkemizde Şarkılarda Anlamına Anlam Bulan 4 Mükemmel Ve Az Bilinen Kelime

destina

1.Destina

Lale Müldür’ün şiirinden alınmış Nükhet Duru ve Yeni Türkü tarafından seslendirilen inanılmaz şarkı.
12446013_1643251819271490_1344128601_n
[…]
“sen öyle umarsız uyusan da bir köşede
işte bu yüzden, sırf bu yüzden işte
yaşamdan çok ölüme yakın olduğun için
seni bu denli yıktıkları için,destina
yaşamımın gizini vereceğim sana..”
Selim Atakan’ın notalarıyla hayat bulan bu şiirin, sözleri gibi derin ve karanlık bir hikâyesi var. Şöyle ki; Lale Müldür’ün küçükken ‘Destina’ isimli yakın bir arkadaşı vardır. Havale geçirip bir süre kendini bilmez halde yattıktan sonra hayatını kaybeder. Yıllar geçer ama bu kader Lale Müldür’ün peşini bırakmaz. Ressam eşi Patrick bir kaza sonucu bitkisel hayata girer ve Lale Müldür’ün hastane günleri başlar. Bütün çabalara rağmen Patrick yaşama tutunamaz ve hayata gözlerini yumar. Hastane günlerinde Lale Müldür, küçüklükteki arkadaşı ‘Destina’ gibi eşini kaybedeceğini anladığı zaman ona yeni bir isim verir ve bu şiiri yazar.

2. Elfida

Elfida isminin anlamı feda etmek, vazgeçmek demek. Haluk Levent tarafından yazılan “Elfida” şarkısı bir kanser hastası çocuğa yazılmış ve ona Elfida hitabı verilmiş.
“Elfida
Beni farketme sakın
Omzumda iz bırakma
Yüküm dünyaya yakın
Elfida
Hep aklımda kalacaksın..”

3. Efulim

Karadeniz’de sevda anlamına gelen sözcük, uzun kirpikli ve elle çizilmiş şeklinde kaşları olan sevilene, ömrünün tek sevdasına verilen sıfat. İnsan hayatı boyunca bir kez kullanıyor olsa gerek.
Volkan Konak’ın sesinden duyduğumuz bu sözcük şarkı mısralarında kendini böyle bulmakta.
efulim-bez-canta2-500x500
“sen balık ben ağ olsam
yüreğine yağ olsam
her gun bir yer gezerdük
çarığına bağ olsam
efulim..”
4.Müjgan
bm8cppkciaafypw
Atilla İlhan’ın dizelerinden Ahmet Kaya’nın o güzel sesinden hatırlayacağımız bu sözcük muhteşem bir anlam içeriyor. Müjgan kelime anlamıyla kirpik demek. “O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.” duyduğumuzda bir bakıyoruz ki kirpiklerimizle ağlıyoruz çünkü ağlayacak başka hiçbir kimsemiz yok. İşte bu güzel kelimeler bütünü çıkıyor buradan.

Ekleyen Beril Irem Sezer

yazar mı yazar at filoji.com

Yorumlar