Ünlü Markaların İsim ve Logolarındaki Şaşırtan Ve Bilinmeyen Detaylar

lacoste-logosu

Samsung:

Korece 3 yıldız anlamına gelmektedir. eski logolarında yer alan 3 yıldız;

samsung-3-yildiz

1993’te yerini uzay-eksen hissi veren modern logoya bırakmıştır.

samsung-logosu

Ferrari:

İsmini kurucusu enzo ferrari’den alan firma, meşhur atı ise ünlü italyan pilotu kont francesco baracca’dan ödünç almıştır.

ferrari-logosu

pilot 1. dünya savaşı’nda uçağında şahlanan at sembolünü kullanmıştır;

ferrari-logosu-1

pilotun annesi yarışlarda şans getirmesi için sembolü Enzo Ferrari’ye hediye etmiştir.

ikea:

ilk 2 harf kurucu ingvar kampard’ı, 3. harf büyüdüğü çiftlik olan elmtaryd’i, 4. harf ise daha sonra yaşadığı şehir agunnaryd’ı temsil etmektedir. logo renklerini isveç bayrağından almıştır.

ikea-logosu

Bmw:

açılımı “bayerische motoren werke” yani “baverya motor işleri” olan markanın logosu renklerini ve damalı şeklini bavyera bayrağından almıştır.

bmw-logosu

Baverya bayrağı;

baverya-armasi

Ancak bununla beraber logonun aynı zamanda firmanın ilk iş alanı olan “uçak pervanesinden” esinlendiği söylenmektedir.

bmw-ucak

Bluetooth:

markanın ismi 10. yüzyılda Danimarka ve Norveç’i tek krallık altında birleştiren kral harald Bluetooth’tan gelmektedir. Yani bildiğimiz Bluetooth bir kralın adıdır. logoda ise cihazları birleştiren teknolojiyi temsilen nordik alfabedeki haglazl ve berkanan harflerinin birleşimi kullanılmıştır.

bluetooh-logosu

Fiat:

Açılımı “fabbrica italiana automobili torino” yani Torino’lu italyan otomobil fabrikası” olan marka defalarca logo değişikliği geçirse de tüm logolarda kısaltmanın baş harflerini korumuştur. kısaltmanın türkiye’deki ortağı tofaş’a (türkiye otomobil fabrikası anonim şirketi) ilham kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.

fiat-logosu

Blackberry:

böğürtlen anlamına gelen marka, telefon klavyesindeki harflerin siyah görüntüsünün böğürtlene olan benzerliğinden esinlenmiştir. İronik bir şekilde tuşlu telefonlar yavaş yavaş piyasadan kayboldukça, bu marka da eski albenisini kaybetmiştir.

blackberry

Lacoste:

marka ismini kurucusu olan tenis oyuncusu jean-rené lacoste’dan almaktadır. lacoste, fransa takım kaptanıyla önemli bir maç öncesi timsah derisinden bir çanta için iddiaya girmiştir ve bu olaydan sonra amerika basınında crocodile olarak anılmaya başlamıştır. lakabı benimseyen oyuncu giydiği tüm kıyafetlerde meşhur timsahı kullanmaya başlamıştır.

lacoste-logosu

 

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar