Ünlü Yazar Edgar Allan Poe’nun Korkutucu Şekilde Önceden Gördüğü Anormal Olaylar

edgar-allan-poe-filoji

Edgar Allan Poe’nun zaman yolcusu olduğu teorisini bir çok kez ileri sürülmüştür. 1837 tarihli yazarın tek romanı olan The Narrative Of Arthur Gordon Pym Of Nantucket’in hikayesinde açlıktan geminin mürettebatı tarafından yenen Richard Parker isimli gencin olayı, ne tesadüftür ki 1884 yılında da aynen vuku bulucaktır:

edgar-allen-poe-1

Erzakları biten ve batmak üzere olan bir geminin mürettebatı 17 yaşındaki Richard Parker isimli genci yamyamlaşarak yerler. Yani Edgar Allan Poe bu olayı gerçekleşmesinden 47 sene önce ismine kadar doğru tahmin ederek yazmıştır. Daha sonra Poe’nun hikayesi ile benzerlik gösteren bu olayı Arthur Koestler isimli gazeteci The Sunday Times’da ele alır.

edgar-allen-poe-4

 

Poe’nun 1840’ta ele aldığı The Businessman isimli hikayesinde ise, beyninin ön lobunda ortaya çıkan bir hasardan ötürü sosyopatlaşan bir genç anlatılır. Ancak yıllar sonra bilim insanları tarafından keşfedilebilecek olan bu tıbbi olay, ne hikmet ki 8 yıl sonra Phineas Gage isimli bir adamın başına gelir.Kafasına giren demirle davranışları değişen ve şiddete meyillenen adam, beynin ön lobunun sosyal biliş üzerindeki etkisinin keşfedilmesine ön ayak olur.

phineas-gagepg

Daha sonra nörolog Eric Altshuler, Poe için “bir düzine semptom var Poe bunların hepsini biliyor. O öyküde her şey var, biz daha fazlasını ancak yeni öğrenebildik. Bu o kadar kesin ki, haliyle çok acayip… Adeta Poe bir zaman makinesi ile kendi zamanının ötesinde bilgilere erişmiş gibi” sözlerini sarf edecektir.

edgar-allan-poe-3

Son olarak Edgar Allan Poe, big bang teorisi ortaya atılmadan 80 yıl önce kaleme aldığı Euroka isimli düzyazı şiirinde, genişleyen evrenin bir parçacıktan ortaya çıkan ani bir ışıkla meydana geldiğini söyler. Hatta bununla da yetinmeyip Olber Paradoksu için, genişleyen evrendeki ışığın henüz bizim güneş sistemimize ulaşmadığını öne sürer.

edgar-allan-poe-resimleri

Yıllar sonra İtalyan astronom Alberto Cappi ise, ünlü yazarın zamanında henüz böyle bir teoriye ulaşılacak gözlem tekniğinin ya da herhangi bir kanıtın var olmadığını, o dönemdeki hiçbir astronomun sabit olmayan bir evreni hayal bile etmediklerini söyleyecektir…

Kaynak

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar