Dünya Çapında Ünlü Yazar Ursula Kroeber Le Guin Kitaplarından 15 Eşsiz Alıntı

Ursula Kroeber Le Guin Kitaplarından 15 Eşsiz Alıntı

0815-ursula-le-guin

Ursula Kroeber Le Guin, ABD’li bir yazardır. Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulunmaktadır. İlk romanı 1966 yılında yayımlanan Le Guin’in eserlerinde ağırlıklı olarak Jung’un, taoizimin, varoluşçuluğu ve yunan mitolojisinin etkileri görülmektedir. Yazar, başta Hugo ve Nebula olmak üzere pek çok ödülün de sahibidir.

1200

İşte dünya çapında ünlü yazar Ursula Kroeber Le Guin’in kitaplarından 15 eşsiz alıntı:
1. “Bir nesil, bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetişiyor. Bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler.”

2. “Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.”

3. “Söylenmeden kalmış yasaklı her kelime, içinde sessizliğin gücünü barındırır.”

4. “Işık karanlığın sol elidir, karanlık da ışığın sağ eli. İkisi birdir; yaşam ve ölüm, yan yana yatarlar. Kemmerdeki sevgililer gibi, tutuşmuş eller gibi, sonuçla yol gibi.”

s-134dcc6fa8726bc427548373bd636f179f8f9173

5. “Olgunluk kabuk değiştirmek değil, serpilip gelişmektir. Yetişkin bir insan ölü bir çocuk değil, yaşamayı başarmış bir çocuktur.”

6. “Hiç kimse cezayı kazanmaz, ödülü de. Aklınızı hak etmek, kazanmak gibi fikirlerden arındırın, ancak o zaman özgür düşünebileceksiniz.”

7. “Eğer medeniyetin bir karşıtı varsa, savaştır bu. Bunlardan ya biri olur ya öteki, ikisi birden olamaz.”

8. “Bütün duvarlar iki anlamlı ve iki yüzlüdür. Neyin içerde neyin dışarda olduğu, duvarın hangi yanından baktığınıza bağlıdır.”

ursula-k-le-guin3

9. “Eğer zamanın geçmesi insan bilincinin bir özelliğiyse, geçmiş ve gelecek insan aklının işlevleridir.”

10. “Düşünceler baskı altına alınarak yok edilemezler. Onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilir.”

11. “Haksızlıklar kuralları yaratır, cesaret ise onları yıkar.”

12. “Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.”

Ursula K Le Guin

13. ”Geçmişi inkar etmek, geleceği inkar etmektir.”

14. “Bir şeye karşı koymak onu sürdürmektir.”

15. “Bütün hayatımızı, aslında yapmaktan başka çaremiz olmayan şeyleri rızamızla seçmeyi öğrenmekle geçiriyoruz.”

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar