Uykudan Aniden Uyanmak Ne Anlama Geliyor? Neden Uykusuzluk Çekiyorsunuz?

gece uykudan aniden uyanmak ne anlama geliyor

Gece Uykudan Aniden Uyanmak Ne Anlama Geliyor? Bu Saat Aralıklarında Uyanıyorsanız Dikkat!

Eğer gece uykudan aniden uyanmak sizin için sürekli tekrarlanan bir rutin haline geldiyse bu durumu daha fazla göz ardı etmeyin. Eğer düzenli olarak uykunuzdan aniden kalktığınız bir saat aralığı mevcutsa, bu saatler size vücudunuz hakkında geçiştirmemeniz gereken bazı sinyaller veriyor olabilir. Gece uykunuzdan hangi saat aralığında uyandığınızı bilmek, sizi doğru çözüm önerilerine yönlendirecek ipuçlarını elde etmenize yardımcı olacaktır. Belki ihtihacınız olan şey sadece egzersiz, belki sadece belli bir vitamin eksikliği. Aşağıdaki aralıkları inceleyerek size uyan tabloyu okumanızı tavsiye ediyoruz.

Düzenli olarak uykudan uyanma problemi yaşıyor ancak, sabah kalktığınızda, gece tam olarak hangi saatler arasında uyandığınızı bilemiyorsanız, yatağınızın baş ucunda bir not defteri ve kalem tutarak uyandığınız saati anında not almanızı tavsiye ediyoruz.

İpucu: Aşağıdaki uyku ile alakalı diğer yazılarımız sizin durumuzla daha alakalı olabilir mi?

Gece Saat 11 İle 1 Arası Uykudan Uyanmak – Özgüven Sorunları

Eğer bu saat aralıklarında uyku problemleri yaşıyorsanuz Çinli uzmanlara göre hayatınızdaki insanlara en önemlisi de kendinize karşı gereğinden fazla yargılayıcı davranıyorsunuz ve kendi üzerinizde gereksiz olarak psikolojik bir baskı kuruyorsunuz. Geleneksel Çin tedavi yöntemlerini takip eden uzmanlara göre, kişinin sevdiği kişi yada kişiler tarafından hayal kırıklığına uğratılması, bu saatlerde çekilen uyku sıkıntılarının başlıca sebeplerinden bir diğeri.

Eğer bu saatler arasında uykunuzu kaçıran fiziksel semptomlar var ise, bu safra keseniz ile alakalı bir probleme işaret ediyor olabilir. Gece bu saatlerde yoğunlukla karın bölgesinde rahatsızlık yaşıyorsanız, yağlı yiyecekleri ve kafeini azaltarak daha az sigara içmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Gece Saat 1 İle 3 arası Uykudan Uyanmak -Utanç ve Öfke Problemi

Gece özellikle bu saatlerde gereksiz bir biçimde uykudan uyanıyor yada uyku problemleri yaşıyorsanız ve bu düzenli olarak devam ediyorsa bunun sebebi geçmişten gelen ve sizi rahatsız eden utanç verici bir anı yahut sinirinizin bir türlü geçmediği bir kişi yada olay olabilir. Hafızanızı bir yoklayın, görmezden geldiğiniz bir anı, öfkenizi içinize gömdüğünüz bir kişi yada olay varsa bunlarla yüzleşip, sizi rahatsız eden parçaları geride bıraktığını kendinize telkin edin. Psikolojik rahatlama mutlaka uyku kalitenizde iyileşmelere sebep olacaktır.

Gece 1 ile 3 arasında uyanmak ayrıca karaciğerinizin zorlandığına da işaret eder. Yağ oranı yüksek yiyeceklerden ve alkolden bir süre uzak durarak karaciğerinizi rahatlatmak kesinlikle size yardımcı olacaktır.

Gece Saat 3 İle 5 Arasında Uykudan Aniden Uyanmak – Yas ve Üzüntü Problemleri

Gece 3 ile sabah 5 arasında yaşadığınız uyku problemleri çoğunlukla ölüm, hastalık, terkedilme gibi üzüntü verici olaylar karşısında kaçınılmaz olarak teccrübe ettiğimiz negatif duygularım dışa vurumudur. Ayrıca böylesi durumlar sonrası, bu saat aralıklarında uyku problemleri yaşayan kişiler yaşadıkları üzüntüyü, güçlü görünmek adına bir başkası ile paylaşmamakta ısrar ederler. Yakın bir arkadaşa, bir aile dostu yada büyüğünüze hatta bir yabancıya kendinizi açarak, içinizi dökün. Sandığınızdan çok daha fazla rahatlamış hissedeceksiniz.

Bu saatler ayrıca vücudumuzun yeni bir güne hazırlanmak maksadıyla oksijen toplama işlemini en yüksek kapasite ile yerine geridiği saatlerdir. Daha fazla oksijen toplamak için vücudumuz biriken toksinlerin salınımı bu saat aralığında normalde olduğundan daha fazla gerçekleştirir. Eğer bu saat aralığında öksürük ve balgamdan şikayet ediyorsanız ve öksürerek uyanıyorsanız, sigara tüketimini azaltarak daha temiz oksijen tüketebileceğiniz ferah yerlerde vakit geçirmelisiniz.

Sabah Saat 5 İle 7 Arasında Uyku Problemi Yaşamak – Yetersizlik Hissi

Hayatınızın bir yere gitmediğini hissediyor, yerinizide saydığınızı düşünüyor ve bu durum size gerçekten rahatsız ve “sıkışmış” hissettiriyorsa, bu saat aralıklarında uyku sıkıntısı çekmeye daha meyillisiniz demektir. Sabah gereğinden erken uyanarak, yatağın içerisinde bir o yana, bir bu yana dönüp dururken kendiniz, geleceğiniz üzerine düşünceler başınızı ağrıtıyor ve beyninizi yetersiz olduğunuz ve hayatınızın istediğiniz gibi gitmediği düşünceler kemiriyor ve sizi mutsuz ediyorsa bu durumla yüzleşmeniz sizin için en hayırlısı olacaktır. Öncelikle kendinize bir gelecek planı hazırlayarak, abartısız ve dürüst bir yol planı çizip, kendi gerçeğinizle yüzleşirseniz, kafanız sandığınızdan çok daha fazla rahatlayacaktır. Ayrıca içerisinde bulunduğunuz durumun geçici olduğunu ve çok daha fazla iş başaracağınız düşüncesini beyninize kazıyın. Tüm bunları gerçekleştirirken, sabah yatakta dolanarak geçiriceğiniz verimsiz vakti kendinize bir “sabah rutini” oluşturarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin o saatlerde gün içerisinde, yapacaklarınızı saati saatine not edin ve sabah oluşturduğunuz plana uyun. Ya da kendinize bu süreyi yeni şarkılar keşfederek kendinize yeni bir playlist oluşturmak için kullanın veya sabahın bu erken saatlerini bilgi verici makaleler okuyarak geçirerek kendinizi geliştirmeye çalışın.

Gece bu saatlerde karın ve bağırsak ağrısı ile uykudan aniden uyanmak istemiyorsanız, uyumadan önce mide ve sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip bitki çaylarından tüketebilirisiniz. Ancak diğer saat aralıklarında çekilen fiziksel sıkıntılar gibi, gece saat 5 ile 7 arasında fiziksel bir rahatsızlık ile uyanıyorsanız gün içerisinde tükettiğiniz besinler pekte sağlıklı değil demektir. Az yağlı ve mide zorlamayan bir diyete geçmeniz genel sağlığınız açısından olduğu gibi uyku problemlerini azaltmanın bir yolu olarakta gayet tavsiye edilir bir yöntemdir.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar