Geceleri Uyuyamıyorsanız Bu Meditasyon Türünü Deneyin.

uykusuzluk problemi

Günün zamanı önemli değil, meditasyonun faydaları fizikselden ayrı olarak duygusal ve zihinsel olarak da çok fazla. Düşük stres seviyelerine odaklanmanın güçlendirilmesinden dolayı, meditasyon hayatınızı değiştirebilecek,  popüler sağlık ve zindelik egzersizi haline geldi.

Uykusuzluk gibi uyku problemleri salgın bir hastalıktır ama fark edilecek duruma gelene kadar nadiren üzerinde durulur. Toplum olarak, uykunun bizim sağlığımız ve iyi hissetmemiz üzerindeki kritik etkileri konusunda kör durumdayız. Biz, kahvesiz bir günün gidişatını düşünemezken, uykusuz bir gecenin gidişatı bizim için göze alınamayacak derecede küçük bir mesele gibi gözükmekte.

uykusuzluk

Uyku eksikliği hassasiyetimiz azaltılmış olduğu için, dinlenme eksikliği vücudumuzu güç algılanan ve açık olmayan bir şekilde gizliden gizliye etkiler. Kalp rahatsızlıklarından obeziteye kadar, uykunun azlık ya da çokluk miktarı,  açık bir şekilde hastalıklarla ilintilidir. Şanslıyız ki, meditasyon bozulmuş uyku döngülerinin iyileşmesinde anahtar bir parçadır.

Massachusetts Üniversitesinin çığır açan bir çalışması aracılığıyla, uykusuzluk çeken katılımcıların %58’i meditasyondan sonra önemli gelişmeler gösterdi. Şaşılacak bir diğer ise katılımcıların %91’inin ilaç tedavisindeki ilaç kullanım dozajı azaldı ya da tamamen kullandıkları ilaçları bıraktılar. Bir kaç ay sonra, katılımcıların yarısından çoğu, daha iyi uyku döngülerine sahip olduklarını belirtti. Ayrıca uykusuzlukla savaşmada meditasyonun uzun dönemli bir araç olduğunu gösterdiler.

Meditasyon uykumuza nasıl katkı sağlar?

Meditasyonun uykumuzu birkaç yönden etkilemekte. Bunlardan en aşikar olanı stresi azaltmada yardımcı olmasıdır. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, meditasyon stresimizi azaltır çünkü daha iyi uyku uyumamızı sağlayan, sindirim sistemimizi güçlendirirken, daha derin nefes almamızı sağlayan, otonom sinir sistemimizi aktif eder.

Günümüzün hızlı kültürel gelişimi sebebiyle, insanların sinir sistemi fonksiyon bozukluğu belirtileri göstermeye başladı. Bu yüzden, meditasyon bizim doğal psikolojik durumumuza dönmemizde  bir “reset” butonuna eşdeğerdir.

uykusuzluk çeken kadın

 

Yatmadan önce nasıl meditasyon yapılmalı?

Bu, kişilerin tercihlerine bağlı olarak, her birey için farklı yollarla olabilir. Bazı rehber eşliğindeki meditasyon tercihlerinde, rehberin yumuşak ve rahatlatıcı sesi, sizi,  fiziksel rahatlama ve olması gereken uykuya ulaştırır.  Diğer bir yol olarak meditasyona yönelik müzikler tercih edilmesi zihnin serbest kalmasını ve sakinlik durumunuzu geliştirmenizi sağlar.

En temel egzersizlerden biri, yatmadan önce yapabileceğiniz Vipassana meditasyonudur. Bu meditasyon şekli özellikle aşırı yoğunlukta olan ve kaygı ya da genelde asılsız duygulara kapılan zihinler için etkilidir.

Yeni başlayanlar, kendi vücutlarını ilk kez algılıyormuş gibi ya da odada bulunduklarını fark ettiklerini, hissedebilirler. Bu algılamada, Vipassana sessizliği, günün zihinsel karışıklığını ve endişesinin yerine aslında o anda gerçekten ne olduğunu göstererek kişinin bunun farkına varmasını sağlar.

uyuyamayan kız

 

Peki nasıl yapılır? Bu teknik bir ya da iki şey odaklanarak yapılır. Örneğin eliniz, nefesinizin sesine ya da gözlerini kapattığınızdaki boş bir görüş. Sadece seçtiğiniz öğeye odaklanarak gerçekleştirdiğiniz bu meditasyon türünde, aklınıza gelen tüm düşüncelere aldırmadan geçip gitmelerine izin veriyor ve odaklanmayı seçtiğiniz şeye sabit bir şekilde odaklanmaya devam ediyorsunuz. Bir süre sonra zihin tamamı ile boşalarak, tüm gecenizin uyku dolu geçirmenize yardımcı olacaktır.

Meditasyon alışkanlığını edinmeden önce, akşam rutininizi bir şekilde planlamalısınız. Her akşam yalnızca birkaç alışkanlığa adapte olmayı deneyin, örneğin telefonunuzu kapatma, günlük yazma ya da sizi dinlendiren ve uykuya geçişinizi sağlayacak bazı çaylar yapmak. Sadece birkaç günde, bu egzersizlerle, gece boyunca sakin kalma yeteneğinizle büyük değişikliği fark edebileceksiniz.

Vipassana Meditasyonu ile ilgili daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar