Uzun Süreli Can Sıkıntıları Yaşıyorsanız Dikkat! Bu Bir Depresyon Belirtisi Olabilir

can sıkıntısı

Sıkkınlık, ilgisizlik ve motivasyon düşüklüğü gibi durumlar, özellikle uzun süre devam ederse, depresyon belirtileri olabilir.

Sıkıntı, sandığınız kadar basit değil, çok yönlüdür. Bunu oldukça basit bir his olarak düşünseniz de, araştırmacılar aslında beş farklı sıkıntı olduğunu keşfettiler.

1. Kayıtsızlık: Çevrenizdeki her şeye karşı ilgisiz hissetmek

Çevrenizde olup bitenler umrunuzda değil mi? Kendinizi boşluklara bakarken buluyor ya da sürekli uykuya dalmak üzere olduğunuzu mu hissediyor musunuz? Kayıtsızlık sizi sarmış sarmalamış olabilir.

kayıtsızlık

2. Apati : Sıkışmış hissetmek ve tepkisizlik

Kayıtsız ve ilgisiz hissetmek sıklıkla çaresizlik duygularından kaynaklanan sıkıntı türüdür. Yaşamınızda sıkışıp kaldıysanız ve koşullarınızı değiştiremiyorsanız, can sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

sıkkın

3. Kalibre etme: Mevcut görevin motivasyonsuz olduğunu hissetmek

Başka bir şey yapabilmenizi dilemekten çok sıkıldınız mı, ama ne olduğundan da emin değil misiniz? Görev halindeyken sürekli bir kararsızlık mı hakim? Bu durum tekrarlayan görevler sırasında ortaya çıkıyor. Kalabalık sıkıntısı yaşıyor olabilirsiniz.

düşünceli kadın

4. Reaktant/ Reaktif psikoz: Delirmiş hissetmek ve aşırı sinirlenmek

Bazen kızgın, sinirli ve agresif hissetmekten çok sıkılıyor olabilirsiniz. Bu, reaktan sıkıntıdır ve en üzücü formlardan biri olabilir. Kendinizi son derece huzursuz hissedebilirsiniz. Yapmak istediğiniz diğer şeyleri takıntılı bulabilirsiniz.

sinirlenmek

5. Arama: “Başka bir şey yapıyor olmalıydım” hissi

“Arama” adı verilen bu sıkıntı türü de sizi rahatsız ediyor ancak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak yeni etkinlikler bulmaya motive ediyor. Örneğin, evde sıkılıyorsanız, kahve aramak için bir arkadaşınızı arayabilirsiniz.

arayış

Yorumlar