Vegan Beslenmek İsteyenler İçin 10 Öneri ve Tavsiye

vegann

1.Zihninizi Sorulardan Arındırarak Başlayın

Eğer kafanızda vegan olmakla ilgili soru işaretleri varsa, bu konu da başarılı olmanız pek mümkün görünmüyor. Ne yazık ki veganlık, herkesin adapte olabildiği bir beslenme biçimi değildir. Eğer bunu bir ceza olarak görürseniz, sadece kendinize eziyet etmiş olursunuz. Bu yüzden tam olarak kararlıysanız, vegan olun.

2.Eğer Evde Yemek Pişiriyorsanız, Kendinize Zaman Tanıyın

Özellikle daha yeni yeni vegan besleniyorsanız, sürekli sebze pişirmek sizi zorlayabilir. Kendinize zaman tanımalısınız. O gün aklınızda olan yemekleri not edin ve mutlaka önceden ne pişirmek istediğinizi düşünün.

Large superfood selection in white porcelain dishes over distressed white wooden background.

3.Dolabınızı Kontrol Edin

Eğer dolabınız etle doluysa, yemek pişirmek sizin için hiç de eğlenceli olmayabilir. Önceden bakın ve dolabınızın sebze, fasulye, tahıl ve vegan dostu soslarla dolu olduğundan emin olun.

4.Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Hazır gıdalar vegan olun veya olmayın, tatları bakımından doğal gıdalar gibi tatmin etmez. Donmuş vegan pizzalar, donmuş vegan burritolar veya donmuş vegan hamburgerler yemek, sizi hiç de mutlu etmeyecektir. Bu yüzden her şeyin tazesini almaya ve pişirmeye özen gösterin.

articles-vegan-food-main-pic

5.Yeni Yiyecekler Keşfedin

Çoğumuz kolaya kaçıp, aç olduğumuzda genelde dışarıdan hamburger söyleriz. Aslında keşfedebileceğimiz birçok yeni tat var. Eğer vegan olmaya karar verdiyseniz, bu yeni tatları keşfetmenin vakti geldi demektir! Markete gidin ve daha önce hiç tatmadığınız sebzeleri alın ve akşamında pişirin. Bu şekilde hem daha kolay alışacaksınız, hem de eğleneceksiniz.

6.Utanmayın!

Kendinizi insanlara karşı sürekli açıklama yapmak zorunda hissetmeyin. Bu sizin kararınız ve kimse size karışamaz. Olumsuz düşünmemeye çalışın. Eğer olduğunuz gibi davranırsanız, aslında insanların size saygı duyacağını göreceksiniz.

vegan

7.Uzun Yola Çıkıyorsanız, Yanınıza Yemeğinizi Alın

Aslında, her zaman mutlaka yanınızda atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Vegan olduğunuz için sürekli acıkacaksınız diye bir durum söz konusu değil. Eğer bilmediğiniz bir yerdeyseniz, yol üstünde size uygun yiyecek bir şeyler bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Taze meyveler, lezzetli bir salata veya karışık çerezler, acil durum için harika seçeneklerdir.

8.Hata Yaptığınızda Panik Olmayın

Vegan olmak, her şeyden önce yaşam tarzınızın değişmesi demektir. Eğer yanlışlıkla yağ yerseniz, sakın kendinizi öldürmeye kalkmayın. Eğer bulunduğunuz yerdeki markette vegan yazılı yiyecekler yoksa, ölümüne aç kalmayın ve yiyin.

vegan-food

 

9.Güçlü Olun

İlk zamanlar size çok zor gelse de, ilk bir haftadan sonra her şey daha da kolaylaşacak. Bir süre sonra et tamamen kafanızdan çıkacak ve yemek pişirirken aklınıza bile gelmeyecek. Sakın ilk haftadan pes etmeyin ve güçlü olun!

hamburger

10.Başkalarını Yargılamayın

Başkalarının yaşam tarzlarını onaylamıyor olmanızın, sizde hiçbir faydası yoktur. Başka insanların bilinçli davranmalarını istiyorsanız, harekete geçmelisiniz. Onlara vegan yemek pişirin ve tatmalarını sağlayın. Fakat şunu asla unutmayın, her insanın bünyesi sizinle aynı olmak zorunda değildir. Her kim olursa olsun, saygı duymalısınız.

 

 

 

 

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar