Mistik Lezzetiyle Harika Bir Karnabaharlı Vegan Salata Tarifi !

vegan salata

Hem yemeklerinizde sofranıza renk katacak hem de öğün olarak da tüketebileceğiniz bu karnabaharlı salatayla tanışmaya hazır mısınız? Bu salata ile aile büyüklerine hava atabilecek ve aynı zamanda bunca yıllık yemek ustalarının saltanatlarını tek roundda bitirebileceksiniz.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir şeyler söylemem gerekirse ilk başta biraz yadırgayabileceğiniz bir tarife sahip. Fakat sonradan işlerin rengi tamamen değişiyor. Malzemeleri bulabildiğiniz her an bu salatayı yapmak isteyeceksiniz. En azından ben de öyle oluyor.

Şimdi bu müthiş lezzeti sahip olan salatanın sırrı öğrenmek için malzemelere göz atalım.

Malzemeler

  • Kişi sayısına göre değişebilecek ölçüde yarım ya da 1 adet orta boy karnabahar
  • 3-4 baş taze soğan
  • Bir adet limon
  • Bir adet havuç
  • Yarım demet maydanoz
  • Bir demet dereotu
  • Yarım adet avokado ( Eğer bulamazsanız da diğer malzemeler yeterli)
  • Salataya uygun miktarda zeytinyağı
  • İsteğe bağlı olarak tuz

Malzemelerimizi öğrendiğimize göre şimdi yapılış aşamasına geçelim. İlk olarak aldığınız karnabaharı küçük küçük kesmeye başlıyorsunuz, bunu yaptıktan sonra salata koymak için ayırdığınız maydanozun sadece yapraklarını kopararak ayıklıyorsunuz. Ardından dereotunu bıçakla küçük küçük kesip ayrı bir kaba koyuyorsunuz. Yine aynı şekilde taze soğanları da küçük küçük dilimleyip bir kapta bekletiyorsunuz. Yarım adet avokadonuzun içini de dilimleyip hazırladıktan sonra dereotu, maydanoz ve taze soğanı karnabaharın içine koyup üzerine 1 adet olan limon (limonu kabuğuyla birlikte) ve havucumuzu rendeliyoruz. En son olarak ağız tadınıza uygun şekilde zeytinyağı ve tuz koyduktan sonra salatayı kaşıkla ufak ezme darbeleriyle karıştırıyorsunuz. Ve salatanız hazır! Çoğu kişi “ben onu yemem”, “ay o öyle yenir mi kokar”  gibi ön yargılarla geliyor fakat tadına baktıktan sonra size bir adet özür ve binlerce teşekkür borçlu olacaklarına garanti verebilirim. Ön yargılarınızı yıkmaya hazırsanız, hadi mutfağa!

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar