Viyana’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 10 Yer

viyana-otel-graben-caddesi

1. Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı, Viyana’nın en ünlü turistik yeri. İçinde 1,400 tane oda bulunmakta ve birçok farklı atraksiyon bulunmakta. İçinde bir labirent ve 60 metre yükselikteki bir tepe de oturan, Gloriette bulunuyor. Viyana’ya yolunuz düşerse mutlaka burayı görmelisiniz!

schonbrunn_2

2. Hofburg Imparatorluk Sarayı

Hofburg Imparatorluk Sarayı 13.yüzyılda Avusturya devleti için önem taşımaktadır ve birçok güçlü kraliyet ailesine ev sahipliği etmiştir. Şuan, burası bir müze ve aynı zamanda Avusturya başkanının evi. İçine girin ve zamanında yaşamış olan kraliyet ailelerini keşfedin.

viyana-hofburg-sarayi

3. Hundertwasserhaus

Farklı renkteki 52 dairenin, farklı renkleri sizi mutlaka şaşırtacaktır. Neden yapının bu şekilde inşa edildiğini düşünürken, aynı zamanda nefesiniz kesilecektir. Hundertwasserhaus, Viyana’nın en ünlü noktalarından birisi ve birçok turiste ev sahipliği yapmakta.

hundertwasserhaus-wien

4. Belvedere Kompleksi

Eğer hava karardıktan sonra bir yeri gezmek istiyorsanız, Belvedere Kompleksi tam size göre! Hava karardığında, ışıklar yanmaya başlıyor ve Viyana’nın en güzel yerlerinden birisi haline geliyor.

image_gallery

5. Ringstrasse

5 kilometreden daha az veya çok olan bu cadde, Viyana’nın tam içinde yer alıyor. Yürüyüş yaparken, harika mimari yapıların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Aynı zamanda yürüyerek rahatlamış ve dinlenmiş olacaksınız.

image_gallery-1

6. Burggarten

Güzel bir gününüzü dışarıda öğle yemeği yiyerek geçirmeye ne dersiniz? O zaman hemen buraya gelmelisiniz! Eskiden kraliyete ait bir bahçe olan bu muazzam yer, artık dışarı etkinliklere açık hale geldi.

teich-wien-burggarten

7. St.Stephen’s Katedrali

St.Stephen’s Katedrali, Viyana’nın en önemli noktalarından biri. 18 tane farklı kilise mihrabına ev sahipliği yapıyor. Tarihe göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan bu yapıt, yeniden inşa edildi ve çok önemli bir nokta haline geldi.

interior-stephansdom

8. Graben

Farklı şehirlerde de olduğu gibi, Viyana’da da gezebileceğiniz ve harika yapıtları görebileceğiniz bir cadde mevcut. Burası biraz daha maceracı insanlara uygun olduğu gibi; harika bir gün geçirmek istiyorsanız da mutlaka uğramanız gereken noktalardan birisi.

img_0993

9. İspanyol Binicilik Okulu

Eğer biniciliğe ilginiz varsa, mutlaka buraya uğramalısınız. Değişik performansları izleyerek, harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

spanish_riding_school_vienna_14-660x330

10. Wiener Rathaus

Viyana için önem taşıyan bu yere mutlaka gidip, fotoğraf çekinmelisiniz. Etrafında birçok geleneksel restoran bulunuyor, geleneksel tatları mutlaka denemelisiniz. Özellikle noel zamanı mutlaka gidip, Weichnachtspunch içmelisiniz.

rathausfront-gr__1_

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar