Will Smith’ten Hayata Yeniden Umutla Bakmanızı Sağlayacak 11 Söz

will-smith-filoji

1) “Aslında önemsemeyecek insanları etkilemek uğruna sahip olmadığımız ve ihtiyacımız olmayan eşyalara para harcıyoruz.”

 

bright-movie-netflix-will-smith-deal

Para harcama konusunda mantıklı davranmalıyız gerçekten değecek şeylere para yatırmalı ve geleceğimiz için para biriktirebilmeliyiz. Sırf arkadaşlarınızı çatlatmak veya komşunuzu kıskandırmak için paranızı çarçur etmenize gerek olmadığını anlamalısınız.

2) “Bir işe başlamadan önce daha ilk aşamada bu işin altından kalkabileceğine inanmalısın”

concussion-movie-release-date-christmas-2015

Kendinize olan güven ve inancınızı koruyun. Ele alacağınız her ne ise yapabilirsiniz ve yapacaksınızdır da… Will Smith’in hayatı başlı başına bir başarı öyküsüdür ve hep bu felsefeyle hareket etmiştir.

3) “Hayatta kaç nefes aldığınıza değil, kaç nefes kesen anıya sahip olduğunuza bakın”

will-smith-gq-1215-03

Gerçekten insanı harekete geçirecek ve motive edecek bir söz. Hayattaki her anımızdan keyif almayı bilmeliyiz. Sahip olduğumuz anıların içinde bizi heyecanlandıran güzel hatıraları unutmamalı ve hayat devam ederken gereksiz yere endişelenmemeliyiz.

4) “Asla yalan söyleme, çalma, hile yapma ve kendini alkolle zehirleme. Yalan söylemen gerekiyorsa, söyleme. Onun yerine sevdiğine güzel sözler söyle. Çalman gerekiyorsa, çalma. Onun yerine senin vaktinden çalan insanlardan uzak dur. İlla ki hile yapman gerekiyorsa, yapma. Daha çok çalış. İçmek istiyorsan da, nefesini kesecek güzel anlarda keyiflenmek için iç.”

will-smith

Başka ne denebilir ki… İnsanın doğru yolu bulması da kendine verdiği öğütlere ne kadar sadık kalabildiğiyle ilgilidir aslında..

5) “Sizin için elini taşın altına koymayan insanların, aklınızı, duygularınızı ve hislerinizi etkilemesine izin vermeyin”

concussion-will-smith-columbia

Hayatta ilerlemek için başka insanların onayına ihtiyacınız yok. Size bir faydası olmayan insanları etkilemek için kendinizi yormayın ve sizin varlığınızı garantilemiş biri için kendinizi ağır zahmetlere sokmayın.

6) “Bir B planınız olması için bir sebep yoktur çünkü B planları, sizi asıl planınızdan uzaklaştırır.”

will_smith_-_h_-_2015

Hedefe kilitlenin. Bu yola bir kere baş koyduysanız başladığınız işi tamamlamayı da bilin. Önünüze çıkan engellerin sizi geriletmesine izin vermeyin, üstesinden gelin çünkü siz bunu yapabilirsiniz.

7) “ Bırakın gülümsemeniz dünyayı değiştirsin, dünya gülümsemenizi değil.”

Hayatı yaşanılabilir kılan en değerli varlığımız huzurumuz ve neşemizdir. Bunu kaybetmemeye bakalım. Karşılaştığımız tatsız durumların gülümsememizi söndürmesine izin vermeyelim. Yüzünüz hep gülsün ki dünyanız değişsin!

8) “En yakın 5 arkadaşınıza bir bakın. Bu 5 arkadaşınız aslında sizsiniz. Eğer kendinizden memnun değilseniz, bir düşünün. Artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

landscape-1455029333-463191536

Bu söz hem ilham veren hem de derin derin düşündüren cinsten. Arkadaş çevrenizi bir karışım olarak ele alırsanız, sizi tanımladığını görürsünüz.

9) “Yeteneğimin hep sıradan olduğunu düşünmüşümdür. Bendeki tek şey istikrarlı ve azimli çalışmaya olan takıntım”

Başarılı insanları gözümüzde yüceltsek de mütevazi ve alçak gönüllü yapıda olmaktır aslında bizi başarıya götürebilen. Ne olursak olalım, bunu unutmayalım. Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur, yaşadığımız sürece kendimizi geliştirmeliyiz.

10) “Senin hayatın, başkalarının hayatını iyi hale getirerek daha iyi hale gelecektir.”

“İyilik yap, iyilik gör” derler ya, iyiliğimizden ne olursa olsun vazgeçmeyelim ki dönüp dolaşıp bizi bulsun.

11) “Eğer mücadelem süresince yanımda yoksan, başarım sırasında yanımda olmayı bekleme!”

will-smith-l-acteur-americain-en-deuil_article

Evet, lütfen.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar