Yağmur Sesinin Tarifsiz Bir Huzur Vermesinin Altında Yatan Sebep Nedir?

yagmur-123

Yağmur sesinin benzerleri şelale sesi, ormanda ateş sesi, fan sesi gibi seslerin ortak özelliği gürültü olmalarıdır. Gürültüden kasıt tabi ki, aşina olduğumuz anlamıyla rahatsız hissettirici gürültü değil. İngilizce’de noise olarak karşılık bulan bu gürültülerin insan zihninde rahatlatıcı etki yaratan cinsleride var. Örneğin white noise yani beyaz gürültü. Yağmur seside buna çok yakın olan doğal seslerden.

yagmur

Bazıları beyaz gürültüye daha yakınken daha kapalı karanlık olanlar genel olarak pink noise denilen pembe gürültüdür. Beyaz gürültü denilen şey 20hz’den 20khz’e kadarki audible spectrum denilen insan kulağının duyabileceği aralıktaki tüm frekansların eşit olduğu bir gürültü biçimidir. Pembe gürültü bunun üst, tiz frekanslarının filtrelenerek insan kulağının duyma yapısına daha uygun bir versiyonudur. Nasıl tüm renkler eşit miktarda karıştırıldığında ortaya beyaz çıkıyorsa, duyabileceğimiz tüm sesler eşit miktarda karıştırıldığında da beyaz gürültü duyuyoruz.

audio-spectrum

Bu da insanı sakinleştiriyor. Örneğin bir arkadaşım bebeğini arabada sakinleştirmek için, sadece gürültü olan radyo istasyonları açıyordu. Bunları altına müzik dayanmamış şekilde binaural beats de eklenirse tadından yenmez. Alfa beta teta beyin dalgaları derken pıt diye uykuya dalıverirsiniz. Hafif yağan yağmur sesinin çıkardığı sesin uykunuzu getirmesinin sebebi budur.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar