Yalnızca 30 Yaşını Geçenlerin Farkına Varabildiği Gerçekler Ve Değişen Hayat Algısı

30-yasinda-olmak-kadin

30’a yaklaştıkça, bu yaşa geldiğimizde olacağını düşündüğümüz şeylerin bir ütopyadan başka bir şey olmadığını fark ederiz: hep size olacağını düşündüğünüz ve diğer 30 yaşındakilerin hayatlarına baktığınızda gördüğünüz şeyler. İşin sonunda kendinizi onlarla karşılaştırır ve daha da yorgun hissedersiniz.

10_silnych_a_inspirativnych

Ayrıca, yeteri kadar şey başaramadığınızı düşünür ve bu felaketi, yani hayatınızı, düzeltmenin hiçbir yolu olmadığına kanaat getirirsiniz. Bu hayati dönemde, değerlendirme eğiliminde olduğumuz farklı alanlar vardır. Başarısız olduğumuzu düşünmek, hayal kırıklığına uğramış, endişeli ya da hatta depresif hissetmemize sebep olabilir.

Sizde 30 olmak ve 30 olmanın baskısı yüzünden bunalmış hissediyorsanız, kulak vermeniz gereken bazı tavsiyeler var.

1

1. Bir Bakış Açısı Arayın. Bu aşama duygusal bir kırılganlık yaratmasın diye, bir bakış açısı arayışı içinde bir adım geriye atmanız gerekir. Her şeyin belirli bir zamanda olması gerektiğini kim söylemiş? Diğer insanların 30 yaşımıza kadar nerede olmamız gerektiğini söyleyen standartlarının olması, bunların bizi etkileyeceği anlamına gelmez. Belki de 30 olmanın yarattığı baskı, sizi de baskı altında bırakmak zorunda değildir.

nie-boj-sie-3

2.Sizin Hayatınız, Sizin Hedefleriniz. Komşunuzun hayatınızın yolunda olduğunu düşünmesi güzel bir şeydir, ama herkes kendi geleceğine ve yaşamına kendi karar verir. İnsanlar sorabilir, konuşabilir, üstü kapalı sözler edebilir, beklentilerini yansıtabilirler… Ama diğer insanlar diğer insanlardır ve siz de sizsiniz. Ve günün 24 saatini birlikte harcadığınız tek kişi de sizsiniz. Kendi beklentilerinizi karşılamaya çalışın. 30 olmanın yarattığı baskı bir ömür boyu sürmez… Ya da belki de sürer. Bu size bağlı. İhtiyaçlarınıza değer verin ve kendi hedeflerinizi kendiniz koyun.

kiz-kus-uzanmis

3. Her Şey Faydalı Olabilir. Çaba, arzu ve çalışmalarımıza rağmen, kontrolümüz dışında gelişen pek çok şey vardır. Tırmanacak merdivenimizin olmadığı duvarlardır bunlar. Fakat, belki de belli bir noktaya ulaşmak, olayları farklı bir bakış açısından görmemize izin verebilir. Her hayati aşamada büyürüz. Albert Einstein der ki, “Karanlık göremediğiniz ışıktır.”

balinali-gokyuzune-bakan-genc-adam

4. Değişime Katılın. Çevrenizdeki değişikliklerden rahatsızsanız, belki bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir. Şikayetleri ve eleştirileri, hayatınızla ilgili hoşunuza gitmeyen şeyleri değiştirmeniz için sizi motive edecek şeylerle değiştirin. Belki de yeni öncelikler edinmenin, tutkulu olduğunuz bir şeyi bulmanın, yeni insanlarla tanışmanın ya da çevrenizi değiştirmenin vakti gelmiştir. Kendi içinize dönün.

karizmatik-adam-1

 

Kısacası, sahip olduğunuz şeye ve bu şeyin sizi nereye götürebileceğine değer verin. Çoğu zaman, sağlığınız iyi olduğunda, içinize doğru bir yolculuğa başlayıp yeni hedefler ya da tutumlar aramaya başlayabileceksiniz. İnsanların 30 yaşına girme krizinden nasıl kurtulacakları kişiden kişiye değişir. Evet, bizden beklentileri olan bir toplumda yaşıyoruz ve bu beklentilerden kaçmak imkansız bir görev gibi görünebilir. Fakat, 30 yaşına girmenin yarattığı baskının altında, gelecekle ilgili binlerce ihtimal yatar. Kendi ihtimallerinizin peşinden gidin!

Yorumlar