Korkutucu Derecede Gerçekci Yapay Güneş Işığı – Gözlerinize İnanamayacaksınız!

yapay güneş ışığı

Günümüzde ışıklandırma teknolojisi bir hayli yol aldı. Her renk, her doku taklit edilebilir konuma geldi. Ancak yıllardır insanların taklit etmeyi başaramadığı, gerçekciliğine bir türlü ulaşamadığı bir ışık türü var; “gün ışığı” Yapay güneş ışığı yaratma çalışmaları yıllardır devam eden bir uğraş olmasına karşın, insan beynini kandırmaya ve gerçektende gün ışığı altında olduğuna ikna edecek düzeyde bir teknoloji geliştirilememişti. Ancak CoeLux isimli italyan bir firma, bunu başardığını iddia ediyor. Yayınladıkları fotoğraflar ve videolara göz gezdirdiğimizde bu iddialarının altının hiç de boş olmadığını görüyoruz.

coelux gün ışığı combo

Yapay gün ışığı yaratma çalışmalarına yeni bir soluk getirmeye çalışan italyan firma, bugüne kadar yapılan çalışmalarda, bilimadamlarının sadece ışık kaynağına odaklanarak bunun üzerinde kafa yormasının yanlış olduğunu düşünüyor. Farklı bir bakış açısı yakalayarak, ışık kaynağıyla beraber ışığın yayıldığı atmosferinde taklit edilmesinin gerekliliği üzerine çalışan CoeLux bu yaklaşım tarzının meyvelerini toplamış gibi gözüküyor. Çünkü ortaya çıkan sonuç gerçektende büyüleyici.

yapay güneş ışığı altında toplantı

yapay gün ışığı bitki

Yapay güneş ışığı yaratmak için çabalayan bilimadamları bu kez nano düzeyde çalışmalar yürüterek doğru sonuca ulaşatıklarını belirttiler. Zemin üzerinde ince biçimde ve eşit miktarda yaydıkları nanopartikülleri kaynaktan aldığı ışığı, gün ışığını yansıtacak biçimde manipüle etmeyi başaran italyan bilimadamları, yapay güneş ışığı yaratmanın yanı sıra, gökyüzünün mavi renkte gözükmesine sebep olan rayleigh saçılımı da yapay olarak yeniden yaratmayı başardılar.

yapay güneş ışığı akşamüstü

yapay güneş ışığı 2

Bu aşırı gerçekçi yapay güneş ışığı altında vakit geçirme şansı elde eden ziyaretçilerin hemen hemen hepsi, tavanda dışarı açılan bir pencere olduğunu düşündüklerini ve  gerçekten de maruz kaldıkları ışığın güneşten geldiğini sandıklarını belirtiyorlar. Hatta öyle ki, Coelux web sitelerinde yayınladıkları fotoğrafların altına, yayınladıklarını tüm fotoğrafların kapalı ve penceresiz ortamda, başka bir ışık kaynağı olmadan çekildiğini not düşmek zorunda kalmış.

gün ışığından faydalanmak

güneş ışığı coelux ayna

Bilimadamları ve füturistler  olağanüstü gerçekci düzeyde gün ışığını taklit edebilen bu sistemin earthscraper yani  “yerdelen” diye tabir edilen, klasik gökdelen binalarının tersine yeraltına doğru inşaa edilen ve görüntü kirliliğine yol açmayan yapıların yaygınlaşmasında ve yer altında gün ışığı bulunan ortamlar yaratmada çığır açıcı olduğunu belirtiyorlar.

yerdelen

Bunun yanı sıra tedavi altında olan ve uzun süreler hastanede kapalı kalması gereken hastalarında bu teknolojiden faydalanarak daha verimli ve insan psikoloji için daha uygun bir ortamda bulunmaları hedefleniyor. Şirketler, büyük plazalar ve kapalı ortamda çalışmak zorunda kalanlar da bu teknolojiyi dört gözle bekleyenler arasında. Tabi yeraltı otoparklarında da kullanılması gayet mantıklı ve olası.

güneş ışığı coelux oda içi

yapay güneş ışığı terlik

gün ışığı coelux koridor

gün ışığı yaşlı adam

 

Ancak her mükemmel teknolojide olduğu gibi bu yapay güneş ışığı keyfinden şuan da faydalanabilmek için 40.000 dolar gibi minik çaplı bir serveti gözden çıkarmanız gerekmekte. Ayrıca bu ücrete 4 bin ile 7 bin dolar arası olan montaj ve kurulum ücreti dahil değil. Şuan için bir hayli lüks olarak gözükse de, ilerleyen yıllarda gelişen üretim olanaklarıyla maliyetinin düşeceğini ve bu yapay güneş ışığı teknolojisinin hayatımızın bir parçası haline geleceğini ön görmek pekte yanlış sayılmaz.

 

sahte gün ışığı

gün ışığı sahte

yapay gün ışığı

 

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar