Yapılan Araştırmalara Göre En Depresif Ülkeler Hangileri? Türkiye Bu Listenin Neresinde?

depresyon-filoji

Dünya genelinde en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan biri depresyondur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 300 milyondan fazla insan depresyonda.

Depresyon öyle bir hastalıktır ki, nerede yaşadığınız farketmeksizin sizi bulabilir. Ne var ki, bazı ülkelerde yaşayan insanların depresyona girme oranı diğer ülkelerde yaşayan insanlara nazaran daha fazla. Bakalım yapılan araştırmalar sonucu depresif ülkeler nasıl listelenmiş…. Ve tabii en önemlisi, Türkiye bu listede yer alıyor mu?

1. Hindistan

İlgili resim

Hindistan’da yaşayan insanların çok büyük bir yüzdesi depresyonda.  Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirisine göre, 56 milyon Hindistanlı depresyondan muzdaripken, 38 milyon Hindistanlı kaygı bozukluğu yaşıyor.

Depresyon şayet tedavi edilmezse, daha kötü bir hal almaktadır. Bu nedenle, Hindistan listenin en başında yer alıyor çünkü ülke genelinde psikoloji ve zihinsel sağlık alanında uzman eksikliği sorunu var. Ayrıca, “deli, kaçık” gibi toplumsal damgalara maruz kalmak istemeyen hastalar tedavi talebinde bulunmuyor.

2. Çin

İlgili resim

Çin, ciddi zihinsel rahatsızlıklarla yüzleşen büyük ülkelerden bir tanesi. Ülke genelinde, zihinsel rahatsızlıkların başında depreyon yer alırken, kaygı bozukluğu ve buna benzer rahatsızlıklarla başa çıkmakta güçlük çeken birçok Çinli insan da var.

Bir açıdan, Çin’deki depresyon sorunu Hindistan’dakiyle paralel gibi. Çin bütçesinin yalnızca yüzde 2.35’ini zihinsel sağlık alanı için kullanıyor ve vatandaşlarının yalnızca yüzde 15’lik kısmı psikiyatrik tedavi için uygulanan sağlık sigortasından faydalanıyor.

Çin için de “ toplumsal damga” probleminin yüzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre  Çin’de yaşayan insanların %91.8’i zihinsel rahatsızlıklarla cebelleşiyor fakat bu konuda yardım almaktan çekiniyorlar.

3. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

İlgili resim

ABD geçmişinden beri depresyonla mücadele etmenin yollarını arıyor fakat vatandaşları durumlarını dile getirmekten ve toplumsal damga yemekten ve zorbalık görüp aşağılanmaktan korkuyorlar.

Yapılan araştırmalara göre, ABD’de yaşayan 18 yaş ve üstü 16.1 milyon insanda major depresyon rahatsızlığı görülüyor. Bu da yetişkin nüfusun %6.7’sine takabül ediyor.

ABD’de depresyonun tedavi edilmeden geçebileceğine olan inanç da maalesef hakim. Fakat, ülke depresyon ile mücadele etmek için kolları sıvadı. Psikiyatrik tedavi alanındaki uzmanlar bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.

4. Brezilya

brazil unhappy people ile ilgili görsel sonucu

Brezilya’daki yetişkin nüfusun yaklaşık %4.4’ü depresyonda. Bu sonuç dünya ortalamasının üstünde olup Brezilya’yı Latin Amerika bölgesinde depresyonun en sık görüldüğü ülke yapıyor. Depresyon, Brezilyalı kadınları erkeklerden daha çok etkiliyor.

Üstelik depresyonun yanı sıra, Brezilya’da kaygı bozukluğu yaşayan insanlar da büyük bir yüzdelik oluşturuyor. Buna rağmen ironik bir şekilde Brezilya, dünyanın en mutlu 22. ülkesi seçilmiştir.

5. Endonezya

İlgili resim

Endonezya nüfusunun yaklaşık %3.7’si (9 milyon insan) depresyondan muzdarip. Kaygı bozukluğu gibi zihinsel rahatsızlıkları da içine alırsak, bu oran 15 yaş üstü nüfusun %6’sına yükselebilir.

Endonezya’da da diğer ülkeler için değindiğimiz psikoloji alanındaki tedavi ve uzman eksiklikleri yaşanıyor. Bu durumda yardıma ihtiyacı olan hastalar için tedavi olanağı azalıyor. Tedavi olanağı yakalayanlar da “deli” damgasına maruz kalmamak için çekinip, hastalıklarını gizleyebiliyorlar.

6. Rusya

İlgili resim

Rusya’da yaşayan insanlar, melankolik ve karamsar ününe sahiptirler. Hava şartlarının da etkileyebildiği gibi, depresyona karşı bir yatkınlıkları vardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre Rusya nüfusunun %5.5’i depresyonda.

Doğal olarak da, intihar sorunu Rusya’da ciddi bir sorun haline gelmiştir. 2012 yılı itibariyle, ülkenin genç nüfusunu kapsayan intihar vakaları dünya intihar ortalamasının üç katından fazladır.  Rusya’da depresyon, alkol ve intihar birbirini etkileyen bir tehlike üçgeni halini almıştır.

7. Pakistan

pakistan depressed ile ilgili görsel sonucu

Pakistan nüfusunun 1/3’ü stres, depresyon ve kaygı bozukluğu çekiyor. Bununla birlikte, hasta raporlama eksikliği yüzünden de hastalığın izlenmesi oldukça zor. Sorunun bir tanesi de Pakistan’da yalnızca 750 eğitimli psikiyatrist olması. Bu da, 1 doktora 10.000 hasta düşmesi anlamına geliyor! Bu anlamda, Pakistan zihinsel rahatsızlıklar alanında ciddi bir tehlike altında.

Türkiye

Türkiye en depresif ülkeler arasında şuanda yer almasa da listede büyük bir hızla yükseliyor. Son 5 yılda antidepresan kullanımı ülke çapında tam yüzde 70 oranında arttı. Ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Ülkemizde her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor ve antidepresan kullanımında kadınlar, erkekleri ikiye katlıyor. Türkiye’de ruhsal bozukluk şikayetleri en çok 18-30 yaş ve 45-65 yaş aralığında kendini gösteriyor.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar