Yaptığınız Takdirde Beyin Kapasitenizi Hiç Olmadığı Kadar Artıracak Bilim Onaylı Bir Egzersiz Var

adam-parmak

Ruh halinizi olumlu yönde etkilemek, hafızanızı geliştirmek ve beyninizi ileriki yaşlarda oluşan bilişsel geriliğe karşı korumak için harekete geçin!

Fiziksel Terapi Bilim Dergisi’nde yayınlanan son araştırmadan elde edilen veriler ışığında, aerobik adı verilen egzersizlerin adrenalin ve kortizol gibi vücudun doğal stres hormonlarını azaltarak kişilerin daha az stresli hissetmelerini sağladığı kanıtlanmıştır. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bloğundaki bir makalede “Aerobik egzersizler kalp sağlığınız için olduğu kadar zihninizi güçlendirmeniz için de kilit noktasıdır.” ana temasıyla bu tip egzersizlerin önemine değinilmiştir.

spor-zindelik

Kısacası Ruh halinizi olumlu yönde etkilemek, hafızanızı geliştirmek ve beyninizi ileriki yaşlarda oluşan bilişsel geriliğe karşı korumak için harekete geçin! Son araştırmalara göre, kalp atış hızınızı arttıran ve terlemenize yol açan egzersizlerin (aerobik egzersizler) beyin üzerindeki etkisi oldukça fazla. Peki ama bu aerobik egzersizleri nasıl uygulayacağız?

Şiddetli depresyon hastalarına uygulanan bir deneyin sonucunda, ardışık 10 gün süresince 30 dk yürüyüş yapmanın istatiksel olarak kişilerin ruh halini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yani basitçe koşu yaparak ya da bir spor salonuna üye olarak spor aletlerinden faydalanıp zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

spor

Bunun yanında geçtiğimiz ay İngiliz Spor Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada 50 yaş üzeri kişilerin aerobik ve direnç egzersizi kombinasyonuyla son derece iyi sonuçlar elde ettiği vurgulanmıştır. 3 Mayıs’ta yayınlanan başka bir araştırmaya göre, 60-88 yaş arası yetişkinlerde 12 haftalık gözlem süresince haftada 4 gün yapılan yürüyüşün zayıflamış bağlantıları beynin herhangi bir bölgesinde güçlendirdiği tespit edilmiştir.

orta-yasli-arkadaslar

Bilim insanları bu koşu, yürüyüş gibi basit egzersizlerin beyne nasıl destek olduğu hakkında hâlâ kesin bir kanıya sahip değiller; ancak egzersizlerin enerjiyi ve oksijeni arttırması sonucu kan akışını hızlandırdığı ve beyne oksijen taşınımını kolaylaştırdığı düşünüyorlar. İngiliz araştırmasının baş editörü ve Canberra Üniversitesi’nde bir egzersiz bilimci olan Joe Northey’in araştırmasından elde ettiği sonuca göre, 40 yaşın üzerinde ve sağlıklı olan her bireyin günde 45-60 dk arası haftanın çoğu günü aerobik egzersiz yapması kalp sağlığı kadar hafızalarını ve beyin sağlıklarını da olumlu yönde etkiliyor.

Kısacası yürüyüş, koşu, bisiklet binmek gibi kalp ritmini olağandan daha yüksek seviyelere çıkaran tüm aerobik egzersizler beyninizi de geliştiriyor ve bu bilimsel bir gerçek…

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar