Yaralı Kalbinizi Gerçekten İyileştirebilecek Bir İlaç Var: Sevgi

10_silnych_a_inspirativnych

Sevgi, günlük yaşamımızda yaşayabileceğimiz en derin, en yoğun duygudur. Dünya çapında milyonlarca insanı harekete geçiren belki de en güzel duygu. Kalplerimiz kırıldıktan sonra yaralarımızı iyileştiren şey…

Ve sadece aşıkların arasındaki romantik sevgiden bahsetmiyoruz. Annesinin sevgisinde, arkadaşların arasındaki sevgiden bahsediyoruz. Başkaları tarafından tatmin ve kabul görmek, kalplerimizi tekrar bir araya getirmemize yardımcı olur. Zorlu bir yoldan geçerken yalnız olmadığımızı hissetmemize yardımcı olur.

Nedir ve ne için iyidir?

sarilmak

Sevgiden söz ettiğimizde, sadece aşktan değil, genel olarak sevgiden bahsediyoruz. Sevgi bizi daha iyi insanlarla sosyalleşmeye ve etkileşim kurmaya davet ediyor. Genellikle iyi hissettiriyor. Önemsediğimiz insanlarla yakın ilişkiler kurmamızı sağlayan son derece güçlü bir duygu bu.

Empati ve merhametin altında yatan tek unsur bu. Sevgi o kadar mutlu eder ki bir ilaç olup olmadığını merak edersiniz. Etkisi bittiğinden, genellikle daha fazlasını isteriz; bağımlılık yapıyor da denebilir.

Aşk, nörobilime göre, beyindeki nörotransmitterlerin salınması yoluyla vücutta gerçekleşen psiko-fizyolojik bir tepkidir. Bunlar arasında oksitosin, vazopressin ve dopamin bulunur. Bu hormonlar zevk, efor, tatmin ve doygunluk hissetmede önemli bir rol oynamaktadır. Beynin belirli bölgeleri aktive edilir, insanlarla bağ kurmamıza yardımcı olan alanlar aktive olur.

Sevgi kırık kalpleri iyileştirir

yapboz

Herkesin zaman zaman kalbi kırılır. Bazen bir ayrılık bazen de arkadaşlar arasındaki tartışmalar buna neden olabilir. Bu hayal kırıklıkları yüzünden insan bazen milyonlarca parçaya bölünmüş gibi hisseder.

En iyi arkadaşınızın sizi aramayı bıraktığını çünkü yeni biriyle tanıştığını düşünün. Nasıl hissederdiniz? Şüphesiz, kendinize ihanet edilip acı çektiğinizi hissediyorsunuz, ne olduğunu merak ediyorsunuz. Ancak kalp kırıklığına rağmen, kalplerimizi yeniden inşa edebiliyoruz. Sevgi sayesinde küllerden bir anka kuşu gibi yükselebiliyoruz.

Aslında kalplerimiz zorluklarla karşılaştığımızda daha kolay güçlenir. Buna direnç deniyor. Bu zor durumlara uyum sağlamaktır. Hayatın ne kadar acımasızca vurduğunun bir önemi yok çünkü acılardan ve hatalardan da ders çıkarıyoruz. Sadece hayatımızdan değişik bakış açılarıyla yararlanmak gerek.

Kendini sevmek yaraları sarar

kivircik-sacli-kiz

Öz sevgi ayrılık sonrası toparlanmanın en iyi yoludur. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek, zayıflıklarla ve güçlü yanlarımızla birlikte, daha sevgi dolu ve merhametli olmamızı sağlar. Hem kendimize karşı hem de başkalarına karşı.

Örneğin kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Hem dış görünüş hem de içinizden guru duyduğunuzu hayal edin. Bu şekilde bir ayrılıkla baş etmek ne kolay olurdu değil mi? Bu acı kaçınılmaz olacak elbette ama en azından kendi yaralarınızı iyileştirecek kadar gücünüz de olacaktır.

Bazen bir şeylere hoşça kal demek zordur. Hüzün, kalbimizin sonsuza kadar kalacağı izlenimini verebilir. Bununla birlikte, yara izleriyle kalsak bile, kalplerimiz sonunda iyileşir.

Sadece cesur ruhlar yardım ister

Birinin yardım eline ihtiyaç duymak sizi gocundurmasın. Bu çok normal bir durum. Yasta ya da üzgünseniz sevdiğiniz birinin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Onlarla konuşup destek olmalarına izin verirsiniz. Sevdikleriniz yeniden iyileşmenize yardımcı olur. Bu şekilde bir sayfayı kapatıp yenisine başlayabilirsiniz.

Acınızı tek başına değil de sevdiklerinizle taşırsanız bu deneyimden güçlenmiş çıkarsınız. Bunları dile dökmek acınızı azaltır. “Zor bir dönemden geçtim ama geride kaldı” dersiniz. Zor bir duruma düşerseniz bu sözü hatırlayın.  Ayrıca belki de yeni bir bakış açısına ihtiyacınız varsa bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Kısacası kırık bir kalp kendini sevmekle ve sevdiklerinden destek görmekle yeniden iyileşebilir. Kalbiniz iyileşir ve bundan daha da güçlü çıkarsınız. Acınızı kabul edin ve üzüntünüzü yeni umutlara çevirin.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar