Yaşamayı Seven Mark Twain Ustadan Silkelenip Kendine Gelmek İsteyenlere 9 Tavsiye

mark-twain

Mark Twain’i, Huckleberry Fin’in Maceraları ve Tom Sawyer’ın Maceraları gibi çok popüler kitaplarından tanırsınız. İşte hicivli tarzıyla meşhur Twain’den altın değerinde tavsiyeler;

1. Kendinizi Onaylayın

Bir insan kendi onayı olmadan rahat olamaz.

Davranışlarınızı ve yaşadıklarınızı kendiniz onaylamazsanız muhtemelen günün çoğunu rahatsız edici bir his ile geçireceksiniz. Kendinizi onaylamanız, size içsel bir rahatlık ve ne yapmak istediğiniz konusunda içsel bir özgürlük sağlayacaktır.

Kendinizi onaylamamanız kişisel gelişiminizde büyük bir engel oluşturur. Kendinize verdiğiniz onay iç direnç sağlar. Ve bu iç direnci sağlayamazsanız önünüze gelen ilk engelde yıkılırsınız. Bu yüzden, yapacağınız bir işte en önemli şeyin kendi onayınız olduğunu farkedin. Başkalarının onayı, kendi onayınız kadar önemli olmasın.

kız

2. Kendinize Koyduğunuz Sınırlar Aslında Sadece Zihninizin İçindedir

Yaşınız, boyunuz, fiziksel özellikleriniz bir sınırlama değildir. Ancak bu şeyler önemli olduğunu düşünüyorsanız önemlidir. Zihninizde bunları bir sınırlama olarak belirlemezseniz size engel olmaz.

koşmak

3. Hafifleyin Ve Biraz Eğlenin

Mizah, insanlığın en büyük nimetidir. Kahkahanın saldırısına karşı hiçbir şey ayakta duramaz. Mizah ve kahkaha muhteşem araçlardır. Herhangi bir ciddi durumu gülünecek bir şeye dönüştürebilirler. Ruh halini neredeyse her yerde hafifletebilirler. Ve hafif bir ruh hali genellikle çalışmak için daha iyidir, çünkü bedeniniz ve zihniniz olumsuz duygularla ağzına kadar dolu değildir.

gülmek

4. Öfkeyi Terkedin

Öfke, üzerine dökülen herhangi bir şeye nazaran depolandığı gemiye daha fazla zarar verebilecek bir asittir.

Öfke çoğu zaman anlamsızdır. Durumların elden kaçmasına neden olabilir. Öfkeli bir kişi çabuk incitir ve çabuk incinir; bu nedenle pişmanlık getirir. Öfke çevrenizden çok size zarar verir. Farkında olmadan ruhunuzu bir hayli yıpratmış olursunuz. Yani, öfkeyi olabildiğince çabuk bırakmak hayatınızı daha keyifli hale getirmek için oldukça iyi bir ipucudur.

öfke

5. Bir Hayat Yetkiniz Olduğunu Unutmayın

Dünyanın sana borçlu olduğuna inanmakla dolaşma. Dünya sana hiçbir şey borçlu değil.

Gençken annen ve baban çok şey verebilir.  Yaşlandıkça, bir çeşit yetki belirir. Kendi hayatınızı şekillendirmenin size kalmış olduğunu ve sizin istediğiniz doğrultuda çalışmanızın gerektiğini biliyorsunuzdur.
Ailen ya da dünyanın sana bir şey vermesini bekliyorsanız, kendinize hatırlatın: Artık bir çocuk değilsiniz! Artık şoför koltuğundasınız. Ve nereye isterseniz gidebilirsiniz.

hayat

6. Farklı Bir Yolu Tercih Etmek İstiyorsanız Tepkilere Kendinizi Hazırlayın

Genelde yapacağınızdan farklı bir şey yapmaya başlar veya değişirseniz, insanlar farklı şekillerde tepki verebilir. Bazıları sizin için mutlu olabilir. Bazıları kayıtsız olabilir. Bazıları şaşkın olabilir veya negatif ve caydırıcı yollarla tepki verebilir.

Başkalarının diyebileceği ve düşünebileceği ve sizi geride tutmasına izin veren şey, muhtemelen sadece zihninizde yarattığınız engellerdir. Yarattığınız iç eşiği aştığınızda çevrenizdeki insanlar sizi engelleyemez.

adam

7. İstikrarlı Bir Şekilde Ne İstediğinize Odaklanın

Düşüncelerinizi sorunlarınızdan uzaklaştırın: Kulaklar, topuklar veya yönetebileceğiniz herhangi bir yolla. Zihninizi odakladığınız şey, yapacağınız işler için çok önemlidir.

Sorunlarınıza odaklanabilir ve acı çekme ve mağdur zihniyet içinde kalabilirsiniz. Veya durumdaki olumlu şeyleri farkedip, bu durumdan ne öğrenebilirim diye düşünürsünüz ya da zihninizi tamamen başka bir şeye odaklayabilirsiniz. Bu tamamen sizin neye odaklanmak istediğinize bağlı. Odaklandığınız şey sonuçları değiştirir.

8. Sadece Kendi Mutluluğunuza Odaklanmayın

Kendinizi neşelendirmenin en iyi yolu, bir başkasını neşelendirmeyi denemekten geçiyor olabilir.
Kendinizi iyi hissetmenin en iyi yollarından biri başkasını iyi hissettirmek veya onlara bir şekilde yardım etmektir. Bu, insanlar arasında olumlu bir değişme ve değer değişimi yaratmanın harika bir yoludur. Birine yardım edersen ikiniz de iyi hissedeceksiniz. Yardım ettiğiniz kişi, insanlar karşılık vermeyi tercih ettiği için size daha sonra bir şeyler vermeye eğilimliymiş gibi hissediyor. Bu olumlu duygular diğer insanlara bulaşıcıdır.

mutluluk

9. Ne İstiyorsanız Onu Yapın

Bundan 20 yıl sonra yaptıklarınızdan çok yapmadığınız şeylerden daha çok hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Hayat sizin. Ertelemeyin. Zaman yaratın. En çok istediğiniz şeyden başlayın bir şeyler yapmaya başlamaya.

özgür

Yorumlar