Yazar Nazan Bekiroğlu’nun Kaleminden Anlamı Derin 15 Söz

nazan-bekiroglu-filoji

1. “Suya bir kez kanmış olmak, bir kez daha susamamak anlamına gelmiyor ki.
Kalbin mucizesi, tekrarlanmaz zannedileni bir kez daha tecrübe edebilmesi.”

2. ”Her aşk insanın kendisini eşsiz hissetmesiyle başlarmış. Bense senin eşsiz olduğunu hissettim. O yüzden benim ruhuma düşen şey senin de ruhuna düştü biz ikimiz bir ırmak köprüsünün korkuluklarına yaslanmış suya bakarken ve şairliğim tuttu. Sandım ki çoktum, bir oldum. Eğriydim, doğruldum. Yitiktim bulundum.
nazan bekiroğlu ile ilgili görsel sonucu

3. Yorulabiliyor insan bazen,
Ve sorgulayabiliyor.
Bu kadar koşturma, hengame..
Niçin, nereye..?
İlgili resim

4. Bulmak yitirmek demektir zira. Yitirmek, bulmak bir başka açılımda.
Işık karanlıktır, karanlık ışık.
Her harfi bir melek beklemiyor artık. Cennetler yarım.

5. “Görmüyor musun? Karışmış bir yün çilesi gibiyim. Ucumu bulup da açan yok. Şu deniz ve gökler nasılsa, içim de öyle benim..”

6. Durmadan kuruyup durmadan yeşeren bahçeden geçmez iki kere aynı rüzgâr..
nazan bekiroğlu filoji

7. Acıdan koyu mürekkep tanımıyorum.

8. “Sevginin yanılgısı yok. Yanlış olan neyi sevdiğini bilmemek ve yolu yanlış çizmek. Bilmemek yanlış kılar sevgiyi.”

9. Sonra dönüp kendime baktım. Acaba ben ne kadar eksiktim? Henüz neler keşfedilmeden, icat edilmeden, neler yaşanmadan, neler olup bitmeden yaşayıp gidiyordum ben de?
nazan bekiroğlu filoji

10. “Yitirilmiş kentlerde bıraktığım kendimi aramam bunca yıl sonra, sonra aranılacak bir ben daha bırakarak kentin kapılarından çıkmam….bulmak, yitirmekten büyük… yitirmem nakkaş olduğumda…bulmam nakkaşlığımdan……..“

11. Bir tarafımız hep kırık kalacak belki ama ihtimal bir kafiye tutturabiliriz. Bütün yorgunluklarımızı yekdiğerinde dinlendirebilir, birbirimize sığınabilir, iki ayrı ırmağın delicesinde değil bir ırmağın derininde akabiliriz. Yeniden diyebiliriz.

12. Nefret, aşktan boşalan yere dolduracak daha uygun bir duygu bulamayanlar içindir. Enerjisi aşk kadar yoğun, aşk kadar ateş tek duygu belki nefret olduğundan. Aşkın yıkıntısını ancak o ayakta tutabildiğinden…
İlgili resim

13. Kanatların yok amenna ama iki yaka arasında açılan yar, ortaya bir köprü kuramayacağın kadar da mı genişti?

14. Bugünden baktığımızda hata olarak gördüğümüz seçimleri geri dönebilsek yine yapar mıydık? Zamanın, bir cürüm olduğunu ayan beyan gösterdiği yollara sapar mıydık?
nazan bekiroğlu ile ilgili görsel sonucu

15. Tahammül edilmez gerçeği fıtrata uygun hale getirip de katlanılır kılamıyorsun. Yorgunluk artık yüzünden bile okunmuyor senin, anla, o kadar yorgunsun.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar