Yazı Yazmaktan Hoşlanan İnsanların Farklı ve Zeki Olmasının 7 Sebebi

yazi-yazan-adam-1

Yazı yazmakla uğraşan insanlar genellikle empatik, işlerini düzenli yapan, farkındalığa sahip olan ve yüksek sosyal becerileri olan insanlardır.  İşte yazı yazmayı her işi için tercih eden, not alma alışkanlığı olan insanların diğerlerinden birkaç farkı.

1. Duygusal zekaları yüksektir.

eq

Duygusal zeka son zamanlarda, 90’ların ortasında popüler olan IQ’dan daha fazla önem görmeye başladı. Çünkü duygusal zekası yüksek olan kişiler diğer insanlara göre daha empatik, kendini daha iyi tanıyabilen, karşısındaki insanı iyi anlayabilme yeteneğine sahip olduğu için hayat koçu olarak nitelendirilebilecek insanlardan oluşuyor.

2. Yeni bir şeyi çok çabuk öğrenirler.

ogretmen

Yazı yazma alışkanlığı olan insanlar öğrendikleri şeyleri not alarak hafızalarında tutarlar. Hatta okul dönemlerinden aşina olduğumuz sınavlara yazarak çalışan insanlardan bunu anlayabilirsiniz, belki siz de onlardan birisiniz. Bu insanlar öğrendiklerini veya duyduklarını hafızalarında tutmak için bu bilgileri somutlaştırmak isterler ve kağıda dökerler. İşte onların sırrı budur. Yapılan araştırmalara göre teknolojik alet aracılığıyla not almak da aynı görevi görüyor. Öğrenilen yeni bilgilerin gözle görülür şekilde somutlaştırılması, yazıya döken insanların notlarını kafalarında bir fotoğraf gibi canlandırarak, hatırlamalarını kolaylaştırıyor.

3. Negatif duygularla kolayca savaşabilirler.

üzgün-kadın

Yazı yazma alışkanlığı olan insanlar geçirdikleri günleri de kağıda dökmeyi severler. Hatta aşmakta zorlandıkları birtakım duyguları ve olayları da kağıda dökerler. Bu onların sorunlarını gözle görülür biçimde önlerine koyup daha mantıklı çözümler bulmalarını sağlar. Sürekli düşünmek bir süre sonra işleri içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Bunu tecrübe etmiş kişiler kafalarındaki karmaşaya son vermek için düşüncelerini kağıda dökerler ve bu onların daha sakin kalmasına yardımcı olur.

Bu çözüm bir terapistle daha önce görüşmüş, bunu tecrübe etmiş insanlara tanıdık gelecektir. Terapistler de hastalarına sorunlarıyla başa çıkabilmeleri için, bunları kağıda dökmelerini isterler. Böylelikle hastasının rahatlayacağını ve iç çatışmalarından kurtulacağını vaat eder.

4. Diğer insanlara göre daha yaratıcıdırlar.

ampul

Yazı yazarak çalışan insanların hayal gücü diğer insanlardan daha geniştir. Çünkü kağıda dökerek hafızasına kalıcı bilgiler bırakabilen insanların aklında, yaratıcı olmaları gerektiği zaman birçok veri oluşur. Bu insanlar iyi bir reklamcı, editör, kitap veya senaryo yazarı olabilirler. Siz de hayatınızdaki ayrıntıları, gününüzün nasıl geçtiğini, sorunlarınızı not etmeden geçemiyorsanız, bu özelliğinizi değerlendirmenizi öneririz.

5. Pratik çözümler üretme konusunda ustadırlar.

problem-cozme

İşi yazı yazmakla ilgili olan insanlar yaratıcılıkları sayesinde problemler karşısında ustalıkları pratik çözümler üretebilirler. Bu onların iş yerindeki saygınlığını arttırır ve arkadaşları tarafından tavsiye almak için aranan insanlar olmalarına katkıda bulunur. Çünkü artık gün geçtikçe her alanda çabuk çözümler üretebilen insanlara olan ihtiyaç artıyor. Yazı yazmada becerikli insanlar her konuda çok şanslılar!

6. Sorumluluklarını yerine getirme konusunda diğer insanlara göre daha iyidirler.

laptop

Yazı yazmak hayatının bir parçası olmuş olan insanlar düzenlidirler. Bu özellikleri onların işlerini zamanında yerine getirmesine yardımcı olur. Çünkü diğer insanların aksine planlarını ve programlarını akıllarına değil daha sonra dönüp okuyabilecekleri kelimelere dökmüşlerdir.

7. Akıcı konuşurlar.

mikrofon

Yazı yazan insanların kelime dağarcıkları geniştir. Bu onların akıcı konuşmalarına yardımcı olur. Sürekli kelimelerle ve cümle kurmakla ilgilendikleri için, beyinlerinin sözel bölümünü oldukça yoğun bir şekilde çalıştırırlar. Bu yüzden yazı yazan inanlar iyi birer konuşmacıdırlar ve onlarla tartışmak karşılarındaki insanın onların sohbetinden doyum almasını sağlar.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar