Yüksek Bir Zekâya Sahip Kişilerin Sık Sık Yaşadığı 5 Durum

ormanda-dusunen-adam

Öncelikli olarak zekâ ile neyin kastedildiğini bilmek gerekli. Matematik problemlerini büyük bir başarı ile çözmek iyi bir “matematik” zekâsının göstergesidir. Ancak bununla beraber her matematikte başarılı kişinin zeki olduğunu iddia edemeyiz. Çünkü zekâ hayatın birçok alanında etki edebildiğinde gerçekten farkedilebilir derecede önem kazanır. İşte buna bağlı olarak zeki insanların gündelik hayatlarında, ikili ilişkilerinde karşılaştıkları birçok farklı problem vardır.

Sosyal ilişkileri farklıdır

Kendi karakterlerine bağlı olarak bu kişilerin sosyal ilişkileri oldukça farklıdır. Dışa dönük bir yapıya sahip olsalar bile kendileriyle yalnız vakit geçirmek onlar için oldukça önemli olabilir. Özellikle okumaktan ve araştırma yapmaktan büyük keyif aldıklarından, bazen arkadaşlarının yanında dahi okumaya dalabilir, sosyal çevrelerinden soyutlanabilirler.
arkadaslar-sahilde

Fazla açıksözlü olabilirler

Durumları analiz edebilme ve sebep sonuç ilişkisi kurma yetileri oldukça gelişmiş olduğundan, çevrelerindeki sorunları ve nedenlerini çok iyi tanımlarlar. Ancak bu becerileri bazı durumlarda başlarına sıkıntı olabilir. Örneğin, üzgün bir arkadaşlarını teselli ederken eğer hatalı olan kişi o arkadaşları ise bunu söylemekten geri durmazlar. Bu sebeple kendilerini iyi tanımayan kişiler tarafından yargılanabilirler. Ancak sırf arkadaşlarının gönlü olsun diye açık bir problemi dile getirmemek onlara saçma gelir. Bunun altında sadece sorunu tespit ederek arkadaşlarına yardım etme ve gelecekte buna benzer sorunlar yaşama ihtimalini azaltma isteği vardır.
arkadaslar-konusuyor

Fikir felci yaşayabilirler

Fikir felci fazla düşünen insanlar arasında oldukça yaygın bir durumdur. Kısaca açıklamak gerekirse bu kişilerin zihninde o kadar fazla farklı fikir döner ki, kişi hangisi doğrultusunda hareket edeceğini bilemediğinden harekete geçemez. Zeki insanların dönem dönem hiçbir şey yapmayı istememesinin altında çoğu kez fikir felci denen bu durum yatar. Bu durumdan çıkmanın tek yolu getirisini veya götürüsünü düşünmeden, ince hesap yapmadan sadece tek bir eylem seçerek onu gerçekleştirmek ve bu doğrultuda harekete geçmektir.
fikir-felci

Rutin konusunda hep uçlardadırlar

Çoğu zeki kişinin hayatı incelendiğinde, bir kısmının belli rutinlere oldukça bağlı bir hayat sürdürdükleri görülürken, belli bir kısmının ise oldukça dağınık ve spontan bir hayat sürdürdükleri görülür. Örneğin büyük dahilerin bazıları sabah 5’te kalkıp erkenden güne başlarken, bazılarının ise uyku düzeni neredeyse hiç yoktur. Yemek konusunda da, ya çok düzenli ya da oldukça dağınıktırlar. Günlük rutinler bakımından sürekli olarak iki uç arasında gidip gelirler, ortaları olmaz.
thinking-272677_960_720

Boş konuşmalar onlara keyif vermez

Ara sıra arkadaşlarla vakit öldürmek herkes için keyiflidir. Ancak bu durumu bir yaşam şekli haline getirmek bu insanları boğar. Bu sebeple özünde önemli olmayan konular hakkında gereğinden fazla konuşmak ve sohbete dahil edilmek bu insanlar için sıkıcıdır. Yani konuşulması kişisel gelişimlerine herhangi bir katkı sağlamayacak dedikodu gibi gereksiz muhabbetler bu insanları sarmaz. Bu sebeple çoğu zaman konuşkan olmadıkları düşünülür ancak aslında durum bu değildir. Sadece gereksiz bir sohbete dahi olmaktan kaçınmaktadırlar.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar