Yüzünüz Ünlü Bir Portrede Kullanılmış Olabilir! Google’dan Size Benzeyen Sanat Eserlerini Bulmayı Öğrenin!

gooel-sanat-uygulama

Kameralarımızın ön kamerası sayesinde her boş anımızda kendimizi çekme fırsatı yakalıyoruz. Yeni bir uygulama sayesinde bu durum biraz eğitici bir değer kazandı. Eğer sosyal medyayı yakından takip eden birisiyseniz, son zamanlar da herkesin bir tarafta selfie diğer tarafta porte olan paylaşımlar yaptıklarını görmüş olabilirsiniz. Bu Google’ın Arts & Culture uygulaması sayesinde mümkün. Bu uygulama sayesinde kendinizi size benzeyen sanat eserleriyle eşleştirebiliyorsunuz. Bu durum size herkesin deli gibi hangi ünlüye benzediğini merak ettiği zamanlara geri götürebilir.

google

Uygulamayı indirdikten sonra, “Portreniniz bir müzede mi?” yani “Is your portrait in a museum?” yazan bölümde ilerlemeniz gerekir. Daha sonra yüzünüzü çekmek için ufak bir kamera penceresi açıklacaktır. Fotoğrafınızı çektikten sonra uygulama, özelliklerinizi bilgisayar görüntü sistemiyle analiz edecek ve size en çok benzeyen portre ile sizi eşleştirecektir. 

google-art

Porterleri gözden geçirirken, benzerliğinize göre şekillenen yüzdeler dikkatinizi çekecektir. Belirli bir sıraya göre çıkacaklardır, bu durum da size en çok benzeyen en ilk sırada yer alacaktır. Seçtikten sonra sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz veya mesaj olarak arkadaşlarınıza atabilirsiniz.

google-sanat

Uygulamanın bir diğer komik yani ise kameranın sizi çok yakında çekiyor olmasıdır. Bu kadar yakından çekmesinin sebebi, yüzünüzü ayrıntılı bir şekilde analiz etmeye çalışıyor olmasıdır.

google-art-and-culture

Uygulama ayrıca eşleştiğiniz eserle ilgili size birçok bilgi verecektir. Bu şekilde eserin ismini, sanatçının ismini ve bulunduğu koleksiyonu öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgileri de öğrenmek istiyorsanız, “Eseri Göster” yazan kısıma tıklayabilirsiniz. Bu şekilde gerçek adını, yapıldığı tarihi ve nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilere de kolayca ulaşabilirsiniz.

google-sanat-ve-ku%cc%88ltu%cc%88r

Google bu uygulama sayesinde eğlence ve boş vakit geçirmek için çekilen selfielerin kültürel bir amaç için değerlendirilebilir olduğu göstermiş oldu. Birçok kişi kendisine benzeyen tabloları ararken, birçok farklı sanatçi ve eseri hakkında istemsizce bilgi sahibi olmaya başladı bile. Bu ufak ek özellikle daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen Arts & Culture uygulaması, aynı zaman da konumuzunu kullanarak size yakınızdaki müzeler konusunda size bilgi ve tavsiyeler de veriyor. Ne diyelim bize de, bu faydalı uygulamayı tanıtıp, kullanıcı sayısının artmasını dilemek düşüyor.

Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Editör at Filoji
Half time writer. Traveler. Comparative lit student.
Ebru Kabacık

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar