Zekâ Gerektiren Ve Felsefe İsteyen Anlaşılması Zor 10 Kaliteli Film

upsteam-color-filmi

Başlığı okuduğunuzda muhtemelen aklınızda şöyle bir soru belirdi: Bu tarz filmler tam olarak nedir? Basitçe, ana fikri bir veya iki cümlede kolayca özetlenemeyen, filmi izledikten günler sonra bile aklınıza sahneler getiren, üzerine düşündürten filmler diyebiliriz kısaca. Bu filmlerde karakter gelişimi, anlaşılması kolay filmlere göre farklılık gösterir. Kısaca karakterlerden çok fikre, hikayeye odaklanan filmler bu kategoriye girer;

1. Coherence (2013)

coherence-film

8 arkadaşın bir akşam yemeği partisindeki sıkıntılı bir şekilde gerçeği büken olaylar zincirini anlatan film özünde Schrödinger’in kedi teorisine dayanır. Schrödinger’in kedi teorisi bir düşünce deneyidir, bazen paradoks olarak da tanımlanır, 1935’te Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından bulunmuştur. Basitçe anlatmak gerekirse, aynı anda birçok gerçeğin yaşanma ihtimalidir.

2. Pi (1998)

pi-filmi-1998

Pi; din, mistisizm, ve evrenin ilişkisinin matematiğe kadar barındıran temaları içinde barındırmasıyla meşhurdur. Hikaye bir matematikçi ile alakalıdır ve matematiksel doğruluk iki bağdaşmaz mevcudiyetle ters düşer: mükemmel olmayan, mantıksız insanlık, matematikçilerin cefası ve intizamı.

3. Source Code (Yaşam Şifresi – 2011)

source-code-film-resimleri

Jake Gyllenhaal’ın oynadığı Colter Stevens adlı karakter bir pilottur. Devletin gizli programının bir parçasıdır ve tren patlamasında ölen bir adamın hayatının son birkaç dakikasını yaşar. Stevens’ın bombacının kimliğini öğrenmesi gereklidir ancak görevi aldığında birçok şeyi tehlikede görür. Source Code alışık olduğumuz zaman yolculuğu filmlerine yeni bir ivme vermiştir.

4. The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi – 2004)

kelebek-etkisi-filmi-resimleri

Kaos teorisi akılla durgunluk veren bir teoridir. Bu teoriye göre bir yerdeki küçük bir olay gelecekte etkileyici olaylara dönüşebilir. Eric Bress ve Mackye Gruber bu teoriyi filme dönüştürdüğünde açıkça belliydi ki bu bizlerin daha önceden görmediği bir şey olacaktı. Evan (Ashton Kucher) dayanılmaz baş ağrılarından dolayı sık sık bayılan bir ergendir ve kendi hayatı ve başkalarının hayatında değişiklikler yapmak için geçmişe gönderilir. Ancak geçmişte yaptığı küçük değişikliklerin şu andaki hayayları acayip bir şekilde değiştirdiğini fark edince Evan kendini dehşetli paralel gerçekliklerin içinde bulur. Mükemmel bir film değildir ancak gerçekten çok ilginçtir.

5. Predestination (2014)

predestination-film-resimleri

Predestination zaman yolculuğu filmlerinin nasıl yapıldığını ve bu filmlerin ne kadar belirsiz olduğunu gösteren bir gerçeklik eseridir. Film zamansız bir gezgini somutlaştırır. Film kader paradoksu diye bilinen konsepte dayanır ve bu da bilgi, aksiyon ve insanların içinde olduğu bir olaylar dizisinin başlangıç noktasıdır.

6. Upstream Color (Gizli Kimya – 2013)

upsteam-color-filmi

Upstream Color’ın tam orta noktasını belirlemek neredeyse imkânsızdır ancak daha geniş bir bakış açısıyla; insan, doğa ve hayvanlar arasındaki karar ortaklığını araştırır diyebiliriz. Upstream Color çok katmanlı bir filmdir ve öncelikli olarak kontrolümüzün ötesinde ve dışında gerçekleşen şeylerli gözler önüne serer.

7.Inception (Başlangıç – 2010)

inception-filmi-resimleri

Filmde aşırı dozda bilgisayar üretimli sahnelerden kaçınılmasına ve gerçek efektler kullanılmasına rağmen Inception, zihnin iç dünyası ile ilgili filmleri tekrar “havalı” hale getirdi. Inception sinema dünyasında gelecek yıllar için bir tartışma konusu olarak kalacak büyük bir başyapıt ve bu da bu listede neden var olduğunu kanıtlıyor.

8. A Space Odyssey (Bir Uzay Destanı 2001)

a-space-odyssey

Film, zeki bir bilgisayarla Jüpiter’e giden bilim adamlarının seyahatinin kroniğini çıkarır. A Space Odyssey, varoluşçuluktan evrime kadar uzanan felsefi teorilerin derinine inmek için bilim ve uzay seyahati kavramlarını ustalıkla kullanmış bir şaheserdir.

9. Primer (Kapsül – 2004)

primer-filmi

Primer sadece bir film değildir, aynı zamanda ayrıntılı bir bilim bulmacasıdır. Kısaca, zaman yolculuğunu bulan iki arkadaş hakkındadır. Başlangıçta bunu yalnızca para kazanma amacıyla kullanmak isteyen iki arkadaş sonradan sığ görüş ve bencillikleri yüzünden üst üste 9 zaman tüneli yaratırlar ve kendilerini, arkadaşlıklarını ve teknolojiyi kaybederler. Filmi izledikten sonra kendinizi mest olmuş ve zafer kazanmış gibi hissederseniz şaşırmayın.

10. Matrix (1999)

matrix-filmi-resimleri

Bir filmden de fazlası Matrix olağanüstü bir olaydan başka bir şey değildir. İnsanların dış dünyaya bakış açılarını değiştirir ve hatta onları alaycı bir tavra sokar. Film insanlık ve insanlığın gerçek amaçları hakkında çok önemli felsefi sorular sorar. Bugün bile filmin sorduğu soruların tamamı yanıt bulmamıştır. Kısacası Matrix bir filmin ötesinde, bir felsefedir…

Yorumlar