Zekânıza Önem Veriyor Ve IQ’nuzu Düşürmek İstemiyorsanız Uzak Durmanız Gereken 5 Alışkanlık

einstein-yaziyor

Basitçe IQ’nun psikometri testleri sonucu elde edilen bir “zeka ölçüsü” olduğunu unutmayın. Herkes bu ölçüyle veya uygulanmasından yapılacak çıkarımlarla hemfikir olmasa da bazı alışkanlıkları sürdüren insanların bu testlerde daha düşük skorlar aldığı ortadadır.

İşte IQ’nuzu düşüren bu alışkanlıklardan en önemlileri:

Doymamış yağlar tüketmek

Her gün tükettiğimiz yemekler yüksek oranlarda doymuş yağ içerebilir. Süt ürünlerinde, yağlı etlerde ve sosislerde bulabiliriz bu yağları. Bilim, bu tip yağların dolaşım sisteminin işlevselliğine zarar veren “kötü kolesterol”ü artırarak kardiyovasküler sistemi etkilediğini ortaya koymuştur.

kadin-hamburger-yiyor

Sonucunda kan akışı azalmaktadır, bu da beyine giden oksijenin azalmasına ve fonksiyonunun azalmasına neden olmaktadır. Buna ek olarak, merkezi yürütmenin müdahale ettiği birçok sürece zarar vererek ruh halimizde mutsuzluk gibi negatif duyguların artışıyla sonuçlanan değişikliklere yol açar.

Birden fazla işi aynı anda yapmak, IQ düşürüyor

Nörolog Earl Miller Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde bir araştırma yapmıştır. Araştırma, aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak gibi bölünmüş bir dikkat ile çalışmanın etkileri üzerine odaklanmıştır. Sonuçlar nettir. Araştırma, beynin çokgörevli olmaya uygun bir şekilde tasarlanmadığını belirtmiştir. İnsanlar aynı anda birçok şeyi yaptıkları yanılsamasını yaratmaktadırlar. Fakat gerçekte bilişsel bir bakış açısıyla süreç ardışıklığını kaybetmemektedir. Yani beynin keskinliği azalmaktadır. Aynı şekilde iyi bir entelektüel işlevsellik açısından bedel oldukça yüksektir.

multi-tasking

Fazla televizyon izlemek

Televizyon izlemek eğlenmenin çok yaygın bir yoludur. Kuşkusuz en ucuz ve kolay dikkat dağıtma şekillerinden biridir. Belirli oranda izlendiğinde zararsızdır. Rahatladığımızı hissettirir çünkü aslında fiziksel veya mental hiçbir efor sarfetmek zorunda değilizdir, sadece orada oturup televizyonda dönenleri izleriz.

Fakat televizyona gereğinden fazla kendinizi kaptırmanın bedeli çok yüksek olabilir. IQ testlerinde düşük skora sahip kişilerin, uzun saatler boyu televizyon izleme alışkanlığına sahip olduğu tespit edilmiştir. Gün boyu televizyon izlemek sadece sizi pasif yapmakla kalmaz aynı zamanda beyninizi de uyuşturur.

televizyon

İyi uyku uyuyamamak

Araştırmalar, yeterince uyuyamayan veya iyi uyuyamayan insanların kolayca sıkıldıklarını, daha fazla hata yaptıklarını ve duygusal olarak daha dengesiz olduklarını ortaya koymuştur. Buna ek olarak iyi uyuyamayanlar kesinlikle daha asabilerdir, yani herhangi bir şey onları çok kolayca sinirlendirebilir. Benzer şekilde bazı araştırmalar iyi bir gece uykusunun daha iyi öğrenmemizi sağladığını ortaya koymuştur. İyi dinlenmiş olduğumuzda odaklanmamız ve bilgileri aklımızda tutmamız daha kolaydır.

Fazla şeker tüketmek

Yüksek miktarlarda şeker de beynin düzgün bir biçimde işlev görmesini engeller. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırma ise bir insanın 6 hafta boyunca yüksek miktarlarda şeker tükettiğinde bilgi öğrenme ve ezberleme konusunda zorluk çektiğini ortaya koymuştur. Demansın ortaya çıkış oranının şeker hastası insanlarda daha yüksek olması sadece bir rastlantı değildir. Dahası, aynı araştırma fazla fruktoz içeren meyvelerin de aynı etkiye neden olabileceğini kanıtlamıştır.

şekerler

Burada yanlış olan şeyin, kendi başına şeker tüketimi olmadığını ifade etmek önemlidir. Şeker aslında beynimizin temel gıdalarından biridir. Şekerin aşırı tüketimi buradaki gerçek sorundur.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar