Zeki İnsanlar Neden Her Gün Aynı Şeyi Giymeyi Tercih Ediyor?

albert-einstein

Moda bilincine sahip bir toplumda, giydiğimiz kıyafetler çoğu kez içimizdeki benliğini dünyaya tasvir etme biçimimizi temsil eder. Kişiliğimizin yönlerini yaratıcılık yoluyla çeşitli şekillerde gösterebiliriz.

Giderek daha başarılı olan insanlar, minimalist bir gardırop yaratmaya ve her gün aynı kıyafeti giymeye karar veriyorlar. İşte buna etki eden sebeplerden bazıları:

1. Zaman Kazandırır

En açık neden her gün aynı kıyafeti giymekle, boşa harcanacak zamanın azalıyor olmasıdır. Sabah rutinleri günümüzün geri kalanında ne kadar başarılı olduğumuzu yansıtabilir ve biz giydiğimiz kıyafetleri seçerken gereksiz seçeneklerle ne kadar zaman geçirildiğini genellikle fark etmiyoruz.

kıyafet

2. Daha Az Stres Yaratır

Ne giyeceğimize dair önemli bir karar verdiğimizde bile, gün boyunca seçimimizi sorgulamaya başlayabiliriz. Aşırı giyinmiş veya bayağı giyinmişseniz, doğru ayakkabı giyip giymediğinizi de merak etmeye başlayabilirsiniz. Bu şüpheler aklınıza girdiğinde, ilerideki gün hakkında daha fazla stres başlatabilir ve istenmeyen anksiyeteyi tetikleyebilir. Size güven veren ve çok çeşitli durumlara uyan belirli bir kıyafetiniz olduğunda, bu endişeyi ortadan kaldırırsınız ve enerjiniz günün başarılarına odaklanmıştır.

kıyafet

3. Gereksiz Harcamalar Azalır

Toplumumuzun ‘alım ve çöpe atma’ tutumu ile malzeme tüketimi son derece yüksektir ve sonuçta çok fazla gereksiz şey kalmaktadır. Dolabın içinde dolaşan eşyaların bir şekilde hayati önem taşıdığına kendimiz inanıyoruz, ancak gerçekten ihtiyacımız olmayan kıyafetler üzerinde aşırı zaman ve para harcıyoruz. Giysilerimizi minimum düzeyde tutarak zihni, düşündüğümüz kadar fazla ihtiyacımız olmadığının farkına varmaya eğitiyoruz.

kıyafet

 

Ünlü oyuncu Drew Barrymore ise geçtiğimiz ay Refinery29’da, kıyafetlerle olan ilişkisini ve hayata yeni bakış açısını anlatan bir makale paylaştı. Makalesinde “Neredeyse 40 yaşındayım ve 20’lik kıyafetler artık hiçbir anlam ifade etmiyor. İki çocuk doğurduktan sonra ise 30’luk kıyafetlerim artık bedenime uymuyor.” diyerek kendisini kıyafet konusunda bir dönüm noktasında hissettiğini düşünüyor. Şimdi ise gardırobunu resmen bir diyete sokan Barrymore, kıyafet alışverişinde eskisinden çok daha fazla düşünüyor. Bu “diyetten” aylar sonra gardırobunun çok daha mutlu hisettiğini ve hazırlanmanın artık bir savaş olmadığını, moda anlayışının artık çok daha sakin ve huzurlu olduğunu söylüyor.

drewbarry

Yorumlar