Neden Zeki İnsanlar Daha Az Arkadaşa Sahip Olmayı Tercih Ediyor?

mr-robot

Çoğumuz hayatta bizim için önemli olan şeyin ne olduğunu bulmak için bir sürü yol  deneriz ya da sadece oturup düşünürüz. Acaba ailemiz ve etrafımızda birçok insan olması mı bizi en çok mutlu eden ve hayatı önemli kılan? Hiç etrafı bir sürü insanlarla çevrili bir insanı gözlemlediniz mi? Peki hiç insanlarla etkileşimde bulunmayı tercih etmeyen, yalnızlığı kalabalığa tercih eden bir insanı gözlemlediniz mi? Bu tercihte bulunan insanlar genelde daha zeki bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Neden daha zeki insanlar yalnızlığı tercih etmeye daha çok meyillidirler? İşte bu yazımda bunu açıklayacağım.

İnsanları En Çok Mutlu Eden Şey Nedir?

mutlu-bulut

British Journal of Psychology’de yayımlanan yeni bir araştırma daha iyi bir hayat yaşamak için önemli olan şeyin ne olduğuyla ilgili akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Araştırmaya göre, şuan bizim hayatımızı şekillendirmemizde atalarımızın sahip olduğu avcı-toplayıcı yaşam biçiminin etkisi var. Bu araştırma için 18-28 yaş aralığında olan 15.000 insan bir ankete tabi tutuldu. Bunun sonucunda, yoğun nüfuslu yerleşim yerlerinde yaşayan insanların hayatlarından daha az keyif aldığı ortaya çıktı. Bu araştırma aynı zamanda, çok arkadaşı olan ve onlarla sık sık görüşüp iletişim kuran insanların daha mutlu olduğunu ileri sürüyor.

Zeki İnsanların Bakış Açısı Daha Farklı

Bu konuyla ilgili görmezden gelemeyeceğimiz bir istisna mevcut. Yüksek zekaya sahip olanlar için durum biraz daha farklı. Nüfus yoğunluğunun memnun etme etkisi düşük IQ sahibi bireylerde kendini gösteriyor. Yani, ne kadar zekiyseniz insanlarla sosyal ilişkiler kurma isteğiniz de o kadar az oluyor. Fakat neden?

Zeki İnsanlar Hayatlarında Kalıcı Olacak Amaçlara Odaklanıyorlar

kahve-icen-insanlar

Zeki insanlar sosyalleşmeye ayıracakları vakti başka şeylere ayırmayı tercih ediyor. Bu insanlar hayatlarında daha uzun süre muhafaza edecekleri nesnelere odaklanıyorlar. İnsanlarla sosyal ilişkileri ilerletme konusunda istek duymuyorlar ve bunda zorlanıyorlar. Mesela, okulundan mezun olmuş ya da kendi işine başlamış birini düşünün. Amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırken sosyal ilişkilerini arka planda tutarlar ve yapmaları gereken görevlere odaklanırlar.

Hayatlarını uzun süreli olarak iyi yönde etkileyecek amaçları olan zeki bir birey, evde oturmayı ve amacı doğrultusunda planlar yapıp çalışmayı cumartesi gecesi arkadaşlarıyla dışarı çıkıp eğlenmeye tercih eder. Bunun nedeni arkadaşlıklara değer vermemes değil, elbette insanlara değer verirler. Fakat zamanın kıymetini bilir ve en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırlar.

Zeki İnsanların Beyni Diğer İnsanlara Göre Nasıl Bir Farklılık Gösteriyor?

izolasyon

İnsan beyni atalarımızın yaşadığı çevrenin talepleri doğrultusunda evrildi. Nüfus yoğunluğu azdı ve insan, yaşımını avcı-toplayıcı yaşam biçimine göre şekillendirdi. Bu süre zarfı boyunca türümüzün devamlılığını sağlayabilmek ve hayatta kalabilmek için sosyal ilişkileri iyi tutmak önemliydi.

Bazı insanları sosyal ilişkilere bağımlı kılan şeyi evrimsel bir nedene bağlayabiliriz. Zeki bireylerin farkı modern dünyanın değişikliklerine kolay adapte olabilme yetenekleridir. Yani zeki insanlar atalarımızdan bize yadigar kalan özellikleri modern dünyanın getirdiği yeniliklere uygun olacak şekilde değiştirebilme konusunda zorlanmıyorlar. Eğer zekiyseniz, yeniliklere daha açık bir birey olabilme ihtimaliniz de yüksek olabilir. Fazla nüfuslu bölgelerde yaşamak sizin üzerinizde bir etki yaratmaz ve atalarımızdan kalan avcı-toplayıcı yaşam biçiminin sebep olduğu sosyal ilişkilere bağımlı bir hayat yaşamak yerine, ideallerinizin peşinde koşarsınız.

Yani, zeki bireyler ilişkilere her insan kadar değer verirler. Fakat zamanlarını nasıl geçirecekleri konusunda seçicidirler. Bu sebeple ilişkilere yükledikleri anlamlar diğer insanlara oranla daha farklıdır.

 

 

 

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar