Zeki İnsanlarda Bulunan 4 Garip Özellik

mark-zuckerberg-terlikleri

1.Zeki İnsanlar Dağınık Olmaya Daha Meyilliler

Kathleen Vohs’un yaptığı bir çalışmada, dağınık masalar yaratıcı düşünceleri teşvik ettiğini ve yeni fikirleri tetiklediğini gözlemlemiştir. Vohs’ “Hepimiz birçok düzene maruz kalıyoruz, bu ofis ortamımız, evimiz, arabamız hatta internet olabilir. Çevrenizdeki dağınıklık üzerinde bir etkiniz olsun veya olmasın, bu durum sizi fazlasıyla etkilemekte ve yaptığımız araştırmalarda bu etkinin yaratıcılık yönünde olumlu olduğunu gözlemliyoruz.” şeklinde konuştu.Bu durumda, odanız dağınıksa bundan utanç duymayın. Bu yaratıcı olduğunuzun bir kanıtı olabilir.

messy

2.Zeki İnsanlar Kendileriyle Konuşurlar

İsterseniz bu insanlara deli deyin fakat kendisiyle konuşan bir insan görürseniz, anlayın ki o insan bir şey üstüne düşünüyor. Bir düşünün: yürüyorsunuz ve bir anda bir fikir geliyor aklınıza ve bir anda konuşmaya başlıyorsunuz. Bir anda size deliymişsiniz gibi bakan, insanlarla karşılaşıyorsunuz. Bu insanlar size neden böyle bakıyor! Siz orada sadece düşüncelerinizi toplamaya çalışıyorsunuz. Bilim adamlarına göre kendi kendine konuşan insanlar deli değil, aslında daha zekiler! Bu onların problemlerini çözmelerini ve daha hızlı bir çözüm bulmalarını sağlıyor.

girl2

3.Zeki İnsanlarda Küfür Ederler, Hatta Belki De Diğer İnsanlardan Daha Fazla!

Aslında bir çoğumuz kendini geliştirmiş insanların uslüplarına dikkat ettiğini düşünürüz. Gerçekten de toplum içinde gözlemlendiğinde durum böyledir ancak gerçek şu ki, bu insanlar da en az diğer insanlar kadar hatta belki de daha fazla küfür ederler ancak bunu sadece yakın çevrelerindeyken ya da kendi başlarına kaldıklarında yaptıkları için bize hep ağırbaşlı, düşünceli kimseler olarak gözükürler. Ancak işin gerçek yüzünde, kendi kapalı dünyalarında bir çoğu gayet küfürbaz kimselerdir. Bununla alakalı yapılan bir çalışmada, yakın çevrelerindeyken ya da kendi kendine söylenirken çok küfür ettiğini dile getiren insanların IQ seviyelerinin diğer insanlara oranla daha yüksek ve kelime hazinelerinin daha zengin olduğu gözlemlenmiştir. Tabi önüne gelen her şeye, hiç kimseye aldırmadan küfür eden kişilerin hepsinin zeki olduğunu söylemek saçma olur ancak küfürlü konuşma ile zeka arasında bir ilişki olduğuda kesin.

swear

4.Zeki İnsanlar Zor Uyurlar Ve Daha Çok Uyanık Olurlar

Eğer kafanız çok doluysa ve onları uyumadan önce çözemediyseniz, uyukuya dalmanız çok zor olabilir.Yapılan araştırmalara göre, uyanık kalma süresi daha uzun olan insanların IQ seviyesi daha yüksek. Bunun sebebi bu kişilerin beyin aktivitelerinin daha yoğun olması ve karşılaştıkları olayları diğer insanlara kıyasla daha fazla analiz ediyor olmaları. İşte bu analiz yeteneği gece uyumadan önce bu insanların peşini bırakmadığı için uykuya dalmaları zor olmakta ve dolayısıyla daha az uyumaktalar. Siz yine de uykunuzu düzene sokmaya çalışmaktan vazgeçmeyin. Çünkü her ne kadar zeka seviyesi ve uyku sorunları arasında bir ilişki gözlemlenmiş olsa bile, uykusuzluk kalp rahatsızlıkları dahil bir çok sağlık sorununa sebep olabilen sıkıntılı bir durum.

 

5.Dış Görünüşlerine Pek Önem Vermezler

Zeki insanların hemen hemen hepsinde gözlemlenebilen bu durumun sebebi, zeki insanların diğer insanların kendilerini nasıl gördüğüyle hiç ama hiç ilgilenmiyor olmasıdır. Bu insanlar düşünceleriyle o kadar meşguldürler ki, dış görünümleri gerçekten de umurlarında değildir. Moda gibi bir kavram onlar için hiç bir şey ifade etmez. Kendilerini rahat hissettikleri kıyafetlerini uzun yıllar giyebilirler ve insanlara iyi gözükmek gibi bir dertleri hiç olmaz.

mark-zuckerberg-terlik

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ofiste terliklerle dolaşması, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın sürekli aynı siyah tişört ve kazakları giymesi, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in daima soluk renkli süveter ve gömlekler tercih etmesi bu durumun gerçekliğini ortaya koyan, en bilinen örneklerdir.

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar