Zeki İnsanların “Yok Artık” Dedirtecek 18 Garip Özelliği

mark-zuckerberg

1. Albert Einstein

einstein-

Tüm zamanların en büyük bilim adamı sayılan Albert Einstein, farklı bir hayata sahipti. Çalışmalarını aksatmamak için saçlarını kestirmeye berbere bile gitmeyen Einstein, çoraplarının eşlerini giyip giymediğine de dikkat etmiyordu.

2. Shigeru Miyamoto

miyamoto

Mario ve Donkey Kong gibi ünlü oyunların yaratıcısı Miyamoto, gördüğü her şey hakkında bir tahminde bulunuyor. Karşısındaki insanın kilosundan yaşına kadar bir çok farklı şeyle ilgili fikir yürütmeye çalışıyor. Bilim adamları bu yöntemin çevrenizdeki dünyayı daha iyi algılayabilmenizi ve analiz etmenizi sağladığını söylüyor.

3. Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg

 

Zuckerberg’i bir televizyon programına terlikleriyle katılırken görebilirsiniz. Bunun nedeni bu tarz ufak şeylere kafasını neredeyse hiç yormamayı tercih etmemesi. Örneğin her gün aynı tarz kıyafetler giyerek, gerçekten önemli işler için daha fazla zaman yaratmaya çalışıyor. Böylece asıl konsantre olması gereken şeylere odaklanıp geri kalan ayrıntıların dikkatini dağıtmasının da önüne geçmiş oluyor.

4. Edith Sitwell

edith

Ünlü İngiliz kadın şairin ilginç bir sırrı vardı. Sitwell, ”Her kadın haftada bir gün her şeyi bir kenara bırakıp gün boyu yataktan çıkmayıp, keyif yapmalı” diyordu. Sitwell, bunu yaşamı boyunca uyguladı.

5. Agatha Christie

ac

Polisiye romanlarının ünlü yazarı, mesleği sorulduğunda ”ev kadını” diyordu. Kendisine ait bir yazı masası bile bulunmayan Christie, ”iki yemek arasında yemek masası yazmak için idealdir” diyordu.

6. Truman Capote

truman-capote-2

Tiffany’de Kahvaltı’nın tanınmış yazarı, eserlerini yatağında sigara ve kahve içerek yazıyordu. Küllükte en fazla üç izmarit bulunduran Capote, bu sayının üzerinde sigara içerse kalan izmaritleri cebine atıyordu. Capote, ayrıca uğursuzluğuna inandığı rakamları telefonda çevirmiyor, o numaranın bulunduğu otel odasında kalmıyordu.

7. Jane Austen

jane_austen_portrait

Gurur ve Ön yargı romanının ünlü kadın yazarı, çalışmalarını ailesinden kimsenin görmesini istemiyordu. Austen, çalışırken aile fertlerinden birinin yaklaştığını duyarsa hemen yazılarını saklıyordu.

8. Alexander Graham Bell

graham-bell

Telefonu icat eden adam, günde sadece 2-3 saat uyuyordu. Bell, bu durumu, ”Beynim çok kalabalık. Aklıma bir düşünce gelirse kafamdan kaybolur diye korkuyorum.”, diye açıklıyordu.

9. Mark Twain

mark_twain2

‘Amerikan edebiyatının babası”, insomnia-uykusuzluk hastasıydı. Geceleri bir türlü uyuyamayan Twain, bazen yorgun düşüp bir köşede uyuyakalıyordu. Tom Sawyer’ın ünlü yazarı, birkaç kez yakınları tarafından banyo zemini veya Missisippi’de çamurlu bir bankın üzerinde uyuyakalmış olarak bulundu

10. F. Scott Fitzgerald 

f-scott-fitzgerald

Muhteşem Gatsby romanının yazarı, tıpkı kendi kahramanları gibi yaşıyordu. Caz dinleyip partilerde sabaha kadar içen Fitzgerald, ”Ben alkol olmadan yazamam” diyordu. Ne yazık ki çok sevdiği alkol onun sonu oldu ve 44 yaşında öldü.

11. Victor Hugo

victor_hugo

Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu başyapıtlarının efsane yazarının tuhaf bir yaşam rutini vardı. Her sabah iki çiğ yumurta içen Hugo, buzlu suyla yıkanırdı. Her gün mutlaka berbere gidip saçını düzelttiren Hugo, bu rutin faydalı olacak ki 83 yaşına kadar yaşadı.

12. Amadeus Mozart

mozart

Mozart birçok psikolojik rahatsızlıkla boğuşuyordu. Belki de bu yüzden her şeyi sınıflandırmak ve kategorilere ayırmaya daha çok ihtiyaç duydu. Günlük aktivitelerini de buna uygun biçimde sınıflandırıyor ve zaman dilimlerine ayırıyordu. Örneğin belirli saatleri ders vermek için ayırmıştı ve bu saatlerde başka hiçbir işle meşgul olmamaya çalışıyordu.

13. Louis Armstrong

louisarmstrong

Caz müziğin babası, adeta yollarda yaşıyordu. Tüm hayatı turnelerde geçen Armstrong, bazen konsere 2 saat kala orada oluyor ve prova yapmadan sahneye çıkıyordu.

14. Karl Marx

karl_marx

Hayatının 34 yılını Londra’da geçiren Karl Marx, British Museum’un okuma odasına kapanır ve sabah 09.00’da geldiği salon kapanana kadar orada kalırdı. O salon şimdi sergi salonu olarak kullanılıyor.

15. Charles Dickens

dickens

Oliver Twist, Antikacı Dükkanı, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar gibi dev yapıtlara imza atan Dickens’ın uğurlu objeleri vardı. Onlar olmadan masasında çalışamayan Dickens, taze çiçeklerin olduğu bir vazo, uğurlu kağıt açacağı, üzerinde bronz bir tavşanın bulunduğu temiz kağıtlar ile düello eden iki kurbağa biblosu masasında yoksa çalışamıyordu.

16. Ludwig Van Beethoven (1770-1827)

beethoven

Dünya’nın en önemli bestecilerinden biri. Newyork Times Gazetesi tarafından da klasik müzik tarihinin en önemli 10 bestecisinden biri seçilen Beethoven’ın da çok garip huyları bulunuyordu. Beethoven etrafındaki insanlara çok kaba davranıyor ve herkesle kavga ediyordu. Daha sonradan sağır olması da tabiki onun ve etrafındakilerin hayatını daha da zorlaştırdı. Evinde çalışanları hırsızlıkla suçluyor ve kızdığı zaman karşısındakilere birşeyler fırlatarak kendini rahatlatıyordu. Sürekli pis kıyafetler giyen ve çok aksi olan Beethoven hiç evlenmemiş.

17. Benjamin Franklin

franklin

Franklin her gün Londra’nın buz gibi nehrinde yüzerdi. Böylece zihnini açık ve canlı tutmaya çalışıyordu. Buz gibi suya girmenizi tavsiye etmiyoruz fakat soğuk bir duş almayı tercih etmeniz sizi gün içinde daha canlı ve verimli kılar.

18. Thomas Edison

640px-thomas_edison2

Edison herkesin tanıdığı bir dahi . Peki dahi olmakla , az uyumak arasında bir bağlantı var mı acaba? Edison hayatı boyunca kısa uykularla hayatını devam ettirmeyi başardı ve hiçbir insanın bütün bir geceyi uyuyarak geçirmemesi gerektiğini söyledi. Edison uykudan, sevdiklerinden, yemekten yani hayatın bütün nimetlerinden kendini uzak tutarak bütün konsantrasyonunu sadece işine verdi.

 

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar