Zihinsel Sorunlardan Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 9 Doğal Yiyecek

geceleri-aniden-uynama

Depresyon ve benzeri zihinsel bozukluklar sizi hayatta yapmakta olduğunuz şeylerden alıkoyan, bazen başaracağınız bir şeyin önüne geçebilen, beyninizi ve vücudunuzu adeta uyuşturarak sizi hayatın dışına itebilen bir durumdur.

Bazı gıdaları tüketerek depresyonun sizin üzerinizdeki olumsuz etkilerini azaltabileceğini söyleyebiliriz. Filoji olarak bunları maddeleri sizler için hazırladık.

1. Yeşil Çay

yesil-cay

Yeşil çay, kilo vermenin yanı sıra depresyonun tedavisinde de yardımcı olan eski bir formüldür. Yeşil çaya özgü bir madde olan polifenol, dopamin salgısının artmasına yardımcı olur ve bu depresif duyguyu sizden uzaklaştırır.

2. Badem

badem

Yapılan araştırmalara göre, bademde bulunan yüksek miktarda magnezyum stresin azaltılmasına yardımcı oluyor ve böylece depresyonun sizde yarattığı olumsuz etkiler azalıyor.

3. Somon Balığı

somon

Somon, hayvansal yağ kullanımındaki en önemli ürünlerden biridir. Somon yağı içinde bulundurduğu yüksek Omega 3 değerleri sayesinde depresyonla verilen mücadelede vücuda önemli derecede direnç kazandıran bir besindir.

4. Avakado

avakado

İçindeki besin değerleri incelendiğinde sahip olduğu yüksek potasyum miktarı ile düşman depresyon kuvvetlerine karşı yanınızda bulunabilecek kuvvetli bir ittifak gücüdür.

5. Çikolata

cikolata

Bu aslında sizinde çok iyi bildiğiniz bir yiyecek olmuş durumda. Moraliniz bozulduğunda ya da keyfiniz kaçtığında bir parça bazense bir kavanoz çikolata yiyip sonrasında daha iyi hissedebiliyorsunuz. ( Zaten bir kavanoz yedikten sonra bir zahmet iyi hissedin) Şaka bir yana çikolata yediğiniz zaman bir rahatlama gelmesi çok normal, size salgılattığı serotonin hormonu ile depresyona karşı vazgeçilmez bir seçim.

6. Muz

muz

 

Daha önce hiç psikoloğa giden bir maymun gördünüz mü? Tabi ki göremezsiniz çünkü temel gıdaları olan muz sayesinde depresyona yakalanma riskleri 0. Şaka bir yana, gerçekten de içinde zengin olarak bulunan triptofan sayesinde serotonin ve melatonin  hormonlarının salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu da doğal olarakkendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

7. Yaban Mersini

yaban-mersini

İçinde bulunan yeterli düzeydeki anti-oksidan sayesinde sizi olumlu yönde etkiler. Ruhsal halinizi dengeleyip kendinize gelmenizi sağlar.

8. Ispanak

ispanak

Bahsettiğimiz diğer yiyeceklerde olduğu gibi ıspanak da depresyonu tedavi eden serotonin ve dopaminin salgılanmasına yardımcı oluyor. 

9. Kuşkonmaz

kuskonmaz

Kuşkonmaz depresyonu yenmek konusunda ön planda olan folik asit bakımından zengindir. Son olarak en sevdiğiniz yemek de size kendinizi iyi hissettireceğini düşünürsek depresyona karşı müthiş bir çözümdür.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar