Zor Zamanlarda Depresyonun Üstesinden Gelmenin 7 Yolu

Zayıflıklarımız gücümüzdür

Hepimizin hayatında kötü zamanlar olmuştur. Gerçek şu ki, mutluluk ve hüzün anlık hislerdir.

Kayıplarımız oldu belki. Sevgiyi de tattık öfkeyi de. Ve bu arka planda yaşananlar, bir kişinin kendisinin olduğu şekilde olmasını sağlar. Bizi birey yapan yaşadıklarımızdır.

Sıkıntılar yaşadığınızda ya da depresyonda hissettiğinizde size yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 7 öneri:

1.Egzersiz Dersleri

Egzersizin, beyin kimyasallarını ve maddelerini özgürleştirerek; ruh halinizi hemen değiştirdiğini ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladığını biliyorsunuz. Ayrıca sadece fiziksel (vücut ve bağışıklık sistemi) değil, duygusal ve zihinsel açıdan da daha güçlü olursunuz. Yoga veya meditasyon gibi kolay ve rahatlatıcı bir şeyle başlayın ve belki de kısa bir yürüyüş yapın (köpeğinizle yürüyerek daha da iyi hissetmenizi sağlayın).

adult

2.Rutininizi Değiştirin Ve Yenisini Ekleyin

Bazen, kendinize her şeyden bir mola vermeniz ve yeniden başlamanız gerekiyor. Bunun yararını, her şeyin sakinleştiğini ve daha net olduğunu düşünmeye başladığınız zaman anlayacaksınız. Daha iyi bir uyku, daha erken uyanma veya kahvaltı için özel zaman ayırma gibi basit faaliyetlerden başlayabilirsiniz. Kendinize yeni ve daha sağlıklı yemek tarifleri de oluşturabilirsiniz.

woman

3.Yalnız Seyahat Edin

Kendinizle seyahat etme fikri, kulağa daha da depresif bir durummuş gibi gelebilir, ancak aslında hayal edemeyeceğiniz olağanüstü bir deneyim fırsatı. Hayatımızda en az bir kez yalnız seyahat edilmesi gerektiği öneriliyor. Yalnız seyahat, tamamen yeni bir deneyim, macera ve öğrenme dolu ve kesinlikle iyi ve mutlu hissetmek için mükemmel bir çözüm. Yeni arkadaşlar, insanlar, kültürler ve mekanlar ile tanışarak çok şey öğreneceksiniz. Hem de bütün hepsi sadece size özel bir deneyim olacak! Kulağa mükemmel bir kombinasyon gibi geliyor, değil mi?

people

4.Durumu Analiz Edin ve Bir Başkasıyla Konuşun veya Yardım İsteyin.

Bir ayrılma ile uğraşıyorsanız ya da bir boşanmaya doğru gidiyorsanız, üzgün veya suçlu hissetmeye başlamanız normaldir ve o kişiyi özlüyor olabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamak için her şeye izin vermeniz gerekir; yalnızca arkadaşlarınız ve aileniz için değil, diğer yararlı çevrimiçi kaynaklar size yardımcı olabilir. (Avukatlar, psikologlar, doktorlar vb. tarafından çevrimiçi yardım alabilir ve ayrıca zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz)

life

5.Yazmaya Başlayın!

Durumunuzu başka şekillerde yansıtabilmenizi ve aynı zamanda duygularınızı farklı bir perspektiften görmenizi sağladığı için, depresyondan çıkışınızı yazmaya başlamanız daha iyi. Kendi blogunuzu başlatabilir ya da geleneksel bir şekilde; daha sağlıklı bir zihin durumuna geçeceğiniz ve daha sakin hissedeceğiniz bir günlük oluşturabilirsiniz.

coffee

6.Kendinize Sizi Mutlu Eden Sözleri Hatırlatın

Hepimizin hayatında unutamayacağı ve bizi derinden etkileyen sözler vardır. Bu sözleri hatırlamak; bizi bulunduğumuz konumdan alıp, başka yerlere sürükleyebilir. Bu sözleri yazıp, her gün göreceğiniz yerlere de yapıştırabilirsiniz.

post-it-notes

7. Playlistinizi ( Müzik Listenizi ) Değiştirin

Şarkılar anılara eş değerdir bazen. Sizi depresyona iten o anılar olabilir. Yeni müzikler keşfedin ve dinleyin. Yeni hayaller kurun.

brown

Ve unutmayın ki ;depresyonla manevi değil fiziki olarak da başa çıkabilirsiniz. Zira maneviyatınız, depresyon nedeniyle çürük ve işlevsiz düşmüş olabilir. Bu nedenle; depresyona birisi ya da bir şeymiş gibi davranın. Bu tutum kendinizi ve depresyonu birbirinden ayırmanın başlangıcıdır. Depresyonunuz ne kadar büyük olursa olsun sizi hiç bir zaman kapsayamaz.

 

 

Yorumlar